Komisár EK: „EÚ musí prejsť na vojnovú ekonomiku kvôli konfliktu na Ukrajine“

Európska komisia v utorok oznámi návrhy na posilnenie obranného priemyslu Európskej únie. Podľa komisára pre priemysel Thierryho Bretona musí EÚ v reakcii na konflikt na Ukrajine prejsť na vojnovú ekonomiku. Píšu o tom médiá ERR.EE.

„Musíme zmeniť paradigmu a prejsť na vojnovú ekonomiku. Znamená to tiež, že európsky obranný priemysel musí s našou podporou viac riskovať,“ povedal v pondelok Breton.

Breton tiež povedal, že EÚ musí byť schopná brániť sa bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb v USA, s odvolaním sa na komentáre predpokladaného republikánskeho kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, v ktorých spochybnil princíp spoločnej obrany NATO.

V súčasnom geopolitickom kontexte musí Európa prevziať väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť bez ohľadu na výsledky volieb našich spojencov každé štyri roky,“ povedal eurokomisár. Breton plánuje predstaviť návrhy, ako by EÚ mohla prispieť k posilneniu obranného priemyslu Spoločenstva.

Nemci a Holanďania s návrhom nesúhlasia

Hoci celý zoznam návrhov bude zverejnený neskôr v utorok, už je známe, že zahŕňajú napríklad skopírovanie schémy, ktorá existuje v USA, podľa ktorej Washington finančne podporuje nákup zbraní iných krajín od amerických spoločností.

Chcú tiež dať EÚ právomoc prinútiť európske spoločnosti obranného priemyslu, aby počas krízy dodržiavali nariadenia  EÚ.

Bretonov návrh zahŕňa investície do obrany do roku 2027 vo výške 1,5 miliardy eur, ale vyzýva členské štáty, aby sa dohodli na spoločnej pôžičke vo výške 100 miliárd eur.

Schválenie posledného návrhu je však otázne, pretože na vydanie eurobondov je potrebný súhlas všetkých 27 členských krajín EÚ. Financial Times píše, že proti financovaniu obrany prostredníctvom spoločných pôžičiek je obzvlášť silný odpor v Nemecku a Holandsku.

„Holandsko nepodporuje vydanie novej spoločnej pôžičky. Financovanie obrany nie je reakciou na krízu, ale politickou reakciou na štrukturálne výzvy. Využitie spoločného úveru preto nie je najzrejmejším riešením,“ uviedol hovorca holandského ministerstva financií.

Návrh na emisiu eurobondov však podporujú Francúzsko, Poľsko a Estónsko, píše Euractiv. Paríž, Varšava a Tallinn vyzývajú ostatné členské štáty a Európsku komisiu, aby našli prostriedky na financovanie obranného priemyslu ešte pred prípravou ďalšieho sedemročného rozpočtu EÚ. Súčasné rozpočtové obdobie trvá do roku 2027.

„Nedostatočné financovanie znamená len vyššie náklady v budúcnosti,“ upozorňuje vyhlásenie, ktoré koluje medzi úradníkmi v Bruseli. Tento dokument však nemusí presvedčiť Nemecko a Holandsko.

Medzi členskými štátmi môže byť väčšia podpora pre návrh Komisie predĺžiť mandát Európskej investičnej banky (EIB), aby mohla financovať obranný priemysel.

Návrh však nešpecifikuje konkrétny termín na jeho prijatie. Toto rozhodnutie by si tiež vyžadovalo súhlas všetkých členských štátov EÚ.

Nová prezidentka EIB Nadia Calvino prisľúbila, že prehodnotí rozsah súčasnej politiky, ktorá jej umožňuje investovať do výroby takzvaného tovaru s dvojakým použitím, ktorý možno použiť na civilné aj vojenské účely.

Možno Vás bude zaujímať