Kongresman Massie navrhuje vystúpenie USA z NATO

Americký zástupca Thomas Massie  navrhol, aby USA vystúpili z NATO. “Na Havajské ostrovy sa nevzťahuje zmluva o NATO. Niektorí experti tvrdia, že sa to musí zmeniť. Ja hovorím, aby vystúpilo ďalších 49 štátov,” uviedol zákonodarca na sociálnej sieti X.

Tento komentár vyslovil v súvislosti so správou CNN, ktorá cituje Davida Santoroa, šéfa think tanku Pacific Forum, ktorý poznamenal, že na štát Havaj sa nevzťahuje Severoatlantická zmluva vrátane článku 5 o kolektívnej obrane.

Podľa experta je to spôsobené tým, že ostrov sa nachádza v Tichom oceáne a nie je súčasťou severoamerického kontinentu, na ktorý sa zmluva vzťahuje. Americké ministerstvo zahraničných vecí spresnilo, že na štát Havaj sa skutočne nevzťahuje článok 5, ale vzťahuje sa naň článok 4 o konzultáciách v prípade ohrozenia územnej celistvosti, politickej nezávislosti alebo bezpečnosti.

Predtým americký exprezident a súčasný prezidentský kandidát Donald Trump nastolil otázku vystúpenia USA z NATO. Vyjadril svoju frustráciu z fungovania NATO a pohrozil, že v prípade svojho víťazstva v prezidentských voľbách z aliancie vystúpi, ak európski partneri neprevezmú väčšiu finančnú zodpovednosť za svoju bezpečnosť. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *