Kosovská armáda prijala turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar – uviedol v nedeľu kosovský premiér

Ozbrojené sily neuznanej Kosovskej republiky dostali turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2, uviedol v nedeľu kosovský premiér Albin Kurti.

“Doplnili sme arzenál našej armády o bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2, ktoré sme ako vláda kúpili v Turecku. Za posledné dva roky sme zvýšili personál armády o viac ako 80 percent a jej rozpočet – o viac ako 100 percent,” napísal na svojom účte na Facebooku.

Podľa Kurtiho sa Kosovo stalo „ bezpečnejším“.

Srbský prezident Aleksandar Vučić už skôr povedal, že dodávky zbraní do Prištiny z Ankary sú neprijateľné a spoluprácu s Tureckom v tejto oblasti treba zastaviť. Povedal, že Belehrad odmietol kúpiť turecké drony Bayraktar, pretože ich Ankara predávala Prištine. Podľa Vučiča nemôže Srbsko nakupovať bezpilotné lietadlá z Turecka, pretože „je kľúčovým zdrojom dodávok pre nezákonný štát v rozpore s rezolúciou [Bezpečnostnej rady OSN] 1244 a ďalšími rezolúciami“.

Otvorene odsúdil plány Turecka predať Bayraktars neuznanej republike Kosovo. Varoval, že to ovplyvní vzťahy medzi oboma krajinami, napriek tomu, že „prezident Recep Tayyip Erdogan požíva rešpekt“ v Srbsku.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *