Spolupráca medzi Tureckom a EÚ je výhodná pre obe strany –uviedol v nedeľu turecký viceprezident

Plnohodnotné členstvo v Európskej únii a spolupráca s ňou patria medzi priority zahraničnej politiky Turecka; spolupráca s Tureckom je však výhodná aj pre Európsku úniu, uviedol v nedeľu turecký viceprezident Cevdet Yilmaz.

“Ako krajina v procese európskej integrácie sme vždy uprednostňovali spoluprácu s Európou, ktorá tvorí takmer polovicu nášho zahraničného obchodu. Európa je domovom miliónov Turkov, a to je tiež veľmi dôležité. Už pomerne dlho sa viaceré krajiny EÚ od nej snažia izolovať Turecko, hoci spolupráca s ňou je v záujme Európskej únie,“ povedal v rozhovore pre televízny kanál A-Haber.

“Budeme sa aktívnejšie snažiť v otázkach colnej únie a bezvízového styku. V súčasnosti colná únia pokrýva len priemyselný sektor. Oblasti spolupráce sa budú perspektívne rozširovať. Lopta je na strane EÚ. Dúfame, že situáciu vyhodnotia správne,“ dodal.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po júlovom summite NATO vo Vilniuse oznámil plány na urýchlenie negociačného procesu spojeného so vstupom jeho krajiny do Európskej únie.

Turecko sa o členstvo v EÚ usiluje od roku 2005. K dnešnému dňu je otvorených 16 z 35 pozícií takzvaného negociačného spisu. Kľúčovým kameňom úrazu rozhovorov je cyperský problém.

Možno Vás bude zaujímať