KOSOVSKÁ POLÍCIA POSILŇUJE BARIKÁDU: Pohyb Kurtiho špeciálnych jednotiek pred veľkým protestom v Rudare

Takzvaná polícia Kosova začalo s posilňovaním barikád na Bistrickom moste pred dnešným veľkým protestom Srbov v Rudare, ktorý sa začne o 12.00 h.

Naši ľudia sa už 13. deň nevzdávajú svojej žiadosti o prepustenie bývalého policajta Dejana Pantića a ďalších srbských občanov, ktorých polícia tzv. Kosova zatkli v predchádzajúcich dňoch bezdôvodne. Prezident Aleksandar Vučić poslal Srbom podporný odkaz, v ktorom zdôraznil, že hľadajú len to, čo patrí všetkým civilizovaným ľuďom v Európe. Na čo majú všetci právo, len Srbom sa odopiera. Byť slobodní, mať právo pohybovať sa, chodiť do škôl a nemocníc, chrániť životy a perspektívu svojich detí. Žiadajú prepustenie tých, ktorí boli zatknutí bez akéhokoľvek dôvodu. Žiadajú stiahnutie tých, ktorí prišli okupovať sever Kosova a Metohije – povedal.

Na barikádach strávili Srbi ďalšiu noc pod holým nebom, v extrémne chladných podmienkach, no boli odhodlaní vydržať.

“Krízové ​​veliteľstvo srbského ľudu zo severu Kosova” dnes vyzvalo všetkých, aby prišli na protest kvôli vyhrážkam Aljbina Kurtiho, ktorý sa v predchádzajúcich dňoch otvorene vyhrážal zabitím Srbov na barikádach.

Pozývame Srbov žijúcich v Kosove na doteraz najväčší verejný protest, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 22. decembra o 12:00 v Rudare, kde sa naši ľudia, naši lekári, profesori, učitelia, baníci, naši príbuzní, susedia, matky, sestry spojíme, aby sme vyslali jasný spoločný odkaz, že nesúhlasíme s prenasledovaním a vraždami a že sever Kosova nie je nemecký ani Kurtiho, ale miesto, kde žijeme a kde chceme zostať a prežiť – uvádza sa v oznámení.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať