SRBI SA VŽDY MÔŽU OPRIEŤ O RUSKO: Veľvyslanec Bocan-Kharchenko pri obrane medzinárodného práva v Kosove a Metohiji

BELEHRAD (22. December) – Veľvyslanec Ruska v Srbsku Aleksandar Bocan-Kharchenko uviedol, že Srbsko sa môže v súvislosti so situáciou v Kosove a Metohiji na Rusko spoľahnúť a poukázal na to, že obe krajiny budú naďalej koordinovať svoje pozície v tejto otázke.

Ľudia v Srbsku vedia, že na Rusko sa môžu vždy spoľahnúť. Bez ohľadu na vážne výzvy pre našu krajinu v kontexte konfrontácie s NATO, ktorá nám bola uvalená. Naďalej sa podieľame na riešení súčasných medzinárodných kríz vrátane Kosova – uvádza sa v texte uverejnenom v časopise International Affairs.

Ako povedal Bocan-Kharchenko, Rusko bude pokračovať v úzkej spolupráci s Belehradom pri obrane zákonných práv Srbska v súvislosti s Kosovom a Metohijou.

Kľúčovým nástrojom Moskvy v tejto veci je podľa diplomata fakt, že Rusko je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Samozrejme, s tým, že iniciatíva bude pochádzať z Belehradu – povedal Bocan-Harchenko.

Povedal, že Rusko zdieľa stanovisko k tejto otázke so svojimi čínskymi partnermi, pretože aj Peking trvá na dôslednom dodržiavaní noriem medzinárodného práva.

Ruský diplomat pripomenul slová prezidenta Vladimira Putina, že postoj Ruska v otázke Kosova a Metohije sa nezmenil. Vyzývame na trvalé vzájomne prijateľné riešenie medzi Belehradom a Prištinou na základe medzinárodného práva a rezolúcie 1244 Bezpečnostnej rady OSN – povedal Bocan-Kharchenko.

Dodal, že takéto riešenie by malo uspokojiť záujmy Belehradu a srbského ľudu a schváliť ho Bezpečnostná rada OSN.

Ruský veľvyslanec upozornil, že Rusko chápe obavy a problémy Srbska ako svoje vlastné, pretože neustupuje zo svojho postoja k sankciám a odmieta sa pripojiť k západným obmedzeniam voči Rusku. Západ využíva nepokoje v Kosove ako prostriedok nátlaku na prezidenta Aleksandara Vučića, aby ho zahnal do kúta a prinútil ho pripojiť sa k protiruským sankciám – povedal veľvyslanec.

Dodal, že spolupráca Ruska so Srbskom je zameraná na posilnenie bojaschopnosti tejto krajiny, zabezpečenie jej sociálno-ekonomickej stability a posilnenie jej suverenity.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať