Lavrov diskutoval s Čavušogluom o neschopnosti generálneho tajomníka OSN splniť podmienky dohody o obilí

ANKARA, 7. apríl – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že so svojím tureckým náprotivkom Mevlütom Čavušogluom diskutoval o neschopnosti generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa splniť podmienky dohody o obilí.

“Hovorili sme o implementácii, alebo skôr nerealizácii čiernomorskej iniciatívy generálnym tajomníkom OSN Guterresom,” povedal v piatok na tlačovej konferencii po rozhovoroch s tureckým ministrom zahraničných vecí.

Podľa Lavrova prekážky poistenia a vývozu ruských poľnohospodárskych výrobkov pretrvávajú a dokonca sa sprísňujú.

“Prekážky v ceste financovania, logistického odbavovania, prepravy, poistenia, vývozu ruských výrobkov sú zachované a dokonca sprísnené,” povedal minister.

Rusko bude pracovať mimo rámca dohody o obilí, ak Západ nepreukáže konštruktívnosť, Turecko a Katar sú na to pripravené, povedal Lavrov. Ruská federácia bude uvažovať o potrebe dohody o obilí vo všeobecnosti, ak nedôjde k posunom v odstraňovaní prekážok vývozu hnojív a potravín, povedal ruský minister zahraničných vecí.

Lavrov oznámil “pevný prísľub” Ruskej federácie, že vývoz potravín do krajín v núdzi nebude trpieť mimo rámca dohody o obilí. 

Možno Vás bude zaujímať