Lavrov: Nepodporujeme ukončenie diplomatických vzťahov s Poľskom a pobaltskými štátmi

Nie je vylúčené, že sa tieto krajiny rozhodnú úplne prerušiť kontakty s Ruskom, pretože v nich už dlhší čas prebieha „zbesilá rusofóbna kampaň“, hovorí ruský minister zahraničia.

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov uviedol, že Moskva nie je za prerušenie diplomatických vzťahov s Poľskom a pobaltskými krajinami, ale nie je vylúčené, že sa tieto krajiny rozhodnú úplne prerušiť kontakty s Ruskom, informujú “RIA Novosti”.

“Poľsko a pobaltské krajiny sú krajiny, kde už dlhší čas prebieha zbesilá rusofóbna kampaň a ktoré sa snažia byť kolaborantmi v akomkoľvek protiruskom úsilí Západu. V poslednom čase sa bilaterálne vzťahy s týmito krajinami katastrofálne zhoršili. Interakcia s nimi bola zmrazená vo všetkých oblastiach a prakticky znížená na nulu,“ odpovedal Lavrov na novinársku otázku o výsledkoch ruských diplomatických aktivít v roku 2022.

Ako uviedol, nemali by sme vylúčiť, že Poľsko a pobaltské štáty pre rast svojich protiruských nálad prerušia vzťahy s Ruskom, ale ani to, že Moskva nie je zástancom prerušenia diplomatických vzťahov.

“Nie sme za prerušenie diplomatických stykov. Aj v tej najťažšej situácii je potrebné zachovať kanály na dialóg, riešiť otázky našich spoluobčanov a krajanov. Ak sa tak stane, zodpovednosť za tento krok a jeho dôsledky dopadnú výlučne na vedenie týchto krajín,“ zdôraznil.

Rusko má v úmysle, ako zdôraznil Lavrov, pevne brániť svoje národné záujmy a oponenti musia pochopiť, že ich činy budú mať dlhodobé následky, dodal ruský minister zahraničných vecí.

Rusko neodmietlo dialóg s Európou o bezpečnosti

Lavrov zdôraznil, že Rusko neodmietlo dialóg s Európou na tému bezpečnosti a nestráca nádej, že v Európe vzniknú politické sily, ktoré sa budú môcť oprieť o vlastné národné záujmy.

“Nikdy sme sa nevzdali rovnocenného dialógu s európskymi partnermi, ani hľadania spôsobov riešenia bezpečnostných problémov. Nestrácame nádej, že skôr či neskôr v Európe uvidíme také politické sily, ktoré sa budú môcť oprieť o svoje vlastné národné záujmy, a nie o túžbu, aby oslovili niekoho ‚za oceánom. Potom budeme mať s kým rokovať,“ zdôraznil.

Šéf ruskej diplomacie poznamenal, že pokiaľ ide o vyjednávanie so Západom, Európska únia a USA „stratili kultúru diplomacie a vyjednávania“.

“Snažia sa každému niečo vnútiť, vytiahnuť jednostranné výhody bez ohľadu na záujmy protistrany. Z tohto dôvodu riadne neakceptovali návrhy bezpečnostných záruk, ktoré sme predložili v decembri 2021. Uprednostnili na úkor stability a bezpečnosti na európskom kontinente, „vrhnúť“ kolosálne politické, ekonomické, vojenské a ľudské zdroje do otvorenej konfrontácie s Ruskom,“ zdôraznil Lavrov.

Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať