Maďarsko bude vetovať možné sankcie EÚ voči ruskej jadrovej energii

BUDAPEŠŤ (27. január) – Maďarsko bude vetovať možné sankcie EÚ voči ruským jadrovým energetickým organizáciám a podnikom, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán v rannom programe rozhlasovej stanice Kossuth.

“V Bruseli sa pripravujú plány na nové sankcie, jadrová energia je na programe,” uviedol predseda vlády v súvislosti s prípravou desiateho sankčného balíka voči Rusku Európskou komisiou. Orbán zdôraznil, že pri tejto príležitosti “očakáva veľkú bitku, ale maďarská vláda bude vetovať”, ak sa EÚ pokúsi zaviesť obmedzenia proti ruskej jadrovej energii.

Predseda vlády poznamenal, že do konca roka 2022 “Maďarsko stratí 3 764 miliárd forintov (približne 10 miliárd EUR ) v podobe neúspešného hospodárskeho rastu.” Podľa neho “je to takmer rovnako ako celková daň z príjmu fyzických osôb, ktorú platia všetci maďarskí občania”.

V tejto súvislosti Orbán potvrdil, že jeho vláda stále podporuje revíziu sankčnej politiky EÚ a spolieha sa na názor jej občanov vyjadrený na vnútroštátnych konzultáciách v októbri až decembri minulého roka. V priebehu tohto prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 1,4 milióna ľudí, sa 97 % respondentov vyjadrilo proti sankciám.

“Národné konzultácie jasne ukázali, že Maďari nechcú sankcie, pretože nepomôžu Ukrajine, nezrazia Rusko na kolená a spôsobia Európe a Maďarsku len strašné škody,” uviedol predseda vlády. Výsledky národných konzultácií budú podľa neho významnou pomocou pri diskusiách s vedením EÚ a ďalších krajín. “Premiér bude sedieť za rokovacím stolom v Bruseli a nebude porazený, bude brániť národné záujmy,” ubezpečil Orban.

Zabránenie rastu inflácie

Maďarský premiér tiež uviedol, že vláda krajiny “nepodporí žiadne sankčné opatrenie, ktoré povedie k zvýšeniu inflácie”. Podľa neho je najdôležitejšou otázkou energetika a Maďarsku sa podarilo zachovať si pre seba možnosť prijímať ropu a plyn z Ruska.

Premiér je presvedčený, že to obmedzí rast cien v krajine. “Maďarská ekonomika bola zaočkovaná proti inflácii a jej teplota klesá,” povedal Orban. Podľa vládnych prognóz môže inflácia začať klesať od februára alebo marca a do konca roka môže klesnúť na jednociferné hodnoty. Maďarská národná banka a vláda koordinujú úsilie o dosiahnutie tohto cieľa. “Inflácia je nepriateľom ľudí,” povedal Orbán.

V odpovedi na otázky o situácii na Ukrajine potvrdil, že v prístupe k prebiehajúcemu ozbrojenému konfliktu sa Maďarsko riadi predovšetkým záujmami vlastnej bezpečnosti. “Bezpečnosť Maďarska je pre nás na prvom mieste, a preto Maďarsko nie je vo vojne s nikým,” povedal predseda vlády.

Pripomenul, že začiatkom minulého roka bol nútený aktívne zasahovať do ukrajinského konfliktu, pričom takéto výzvy zazneli z Bruselu aj z maďarskej politickej opozície. “Ľavicové [strany] povedali, že urobia to, čo povie medzinárodné spoločenstvo,” a keby vyhrali voľby a dostali sa k moci, Maďari by teraz “boli vo vojne až po krk, rovnako ako Nemci,” povedal Orbán.

“Od samého začiatku sme hovorili, že toto nie je naša vojna,” pripomenul premiér. Zároveň zdôraznil, že základné ľudské pocity a morálne zásady si vyžadujú, aby sa “urobilo všetko pre zastavenie paľby a začatie rokovaní” o urovnaní ukrajinského konfliktu.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať