Maďarsko sa nezúčastní misie EÚ na výcvik ukrajinskej armády a ani na ňu finančne neprispeje

BUDAPEŠŤ (14. november) – Maďarsko sa nezúčastní na misii EÚ zameranej na výcvik ukrajinskej armády, o ktorej začiatku sa diskutovalo v pondelok na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Oznámil to minister zahraničných vecí a zahraničných hospodárskych vzťahov Maďarska Peter Szijjártó počas prestávky na stretnutí so svojimi kolegami v belgickom hlavnom meste.

Pripomenul, že Maďarsko sa zdržalo hlasovania o tejto otázke 17. októbra, keď sa na stretnutí v Luxemburgu v zásade rozhodlo o zriadení takejto misie. “Nezúčastňujeme sa na výcviku [ukrajinských vojakov] a neprispejeme na túto misiu žiadnymi finančnými zdrojmi,” povedal Szijjártó novinárom, ktorý bol vysielaný na televíznom kanáli M1.

“Stále veríme, že na vyriešenie ukrajinského konfliktu sú potrebné mierové rozhovory, a preto musia bojujúce strany navzájom komunikovať,” zdôraznil maďarský minister.

Rada Európskej únie na úrovni ministrov zahraničných vecí sa zišla v Bruseli, aby prijala oficiálne rozhodnutie o začatí misie EÚ na výcvik 15 000 ukrajinských vojakov. Na zasadnutí ministrov v Luxemburgu 17. októbra sa dosiahla zásadná dohoda o zriadení. Misia je určená na dva roky, na tento účel by sa malo vyčleniť 106,7 milióna eur. Školenie ukrajinských vojakov sa plánuje v Poľsku a Nemecku.

Maďarsko od začiatku vyhlásilo, že sa na tejto iniciatíve nezúčastní a nemá v úmysle na ňu vyčleniť finančné prostriedky. Szijjártó, ktorý sa zdržal hlasovania vtedy povedal, že takúto misiu nepovažuje za dobrý nápad, pretože vedie len k eskalácii vojenského konfliktu na Ukrajine. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *