Spor medzi Francúzskom a Talianskom o migrantov. Paríž apeluje na Brusel.

Francúzsko apelovalo na Brusel, aby vyriešil ich spor so susedným Talianskom týkajúci sa migrantov. Informuje o tom stanica Euronews. Zástupca francúzskej vlády Olivier Veran poukázal na to, že Taliansko si neplní svoje povinnosti, ktoré boli základom európskeho mechanizmu solidarity. V reakcii na to Paríž nesplní svoju časť dohody, ktorou bolo prijatie 3 000 migrantov, ktorí sú teraz v Taliansku.

Deň predtým, 13. novembra, bola na francúzsko-talianskej hranici pozorovaná veľká akumulácia automobilov. Stalo sa tak po rozhodnutí Francúzska posilniť kontrolu na hraniciach z dôvodu odmietnutia Talianska pustiť humanitárnu loď Ocean Viking do prístavu na Sicílii. Loď zostala na mori takmer tri týždne a potom bola prijatá v prístave Toulon na juhu Francúzska ako výnimka.

Nová talianska vláda už predtým uviedla, že krajina už nebude hlavným prístavom pre nelegálnych migrantov, ktorí sa plavia na lodiach prevádzačov z Líbye. Konštatovalo sa, že ostatné krajiny EÚ odmietajú prijať týchto migrantov napriek dohodám o prerozdelení.

Francúzsko a Spojené kráľovstvo medzitým dosiahli dohodu o prekonaní migračnej krízy. Británia je teraz pod silným tlakom na imigračný systém – počet prekročení Lamanšského prielivu v roku 2022 presiahol 40 tisíc. Dohoda predpokladá, že Londýn pridelí Parížu 72 miliónov eur, čo pomôže posilniť hliadkovanie na plážach, ako aj zaviesť nové technológie na odhaľovanie lodí s nelegálnymi migrantmi pred ich odchodom. Okrem toho sa očakáva, že britskí špecialisti budú prvýkrát nasadení na francúzskych kontrolných miestach.

Zdroj: Euronews/BelTA

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *