Maďarsko v roku 2023 zníži výdavky na obranu na úroveň 2 % HDP

BUDAPEŠŤ (28. December) – Maďarské orgány majú v úmysle znížiť výdavky krajiny na obranu na 2 % HDP v budúcom roku – o rok skôr, ako sa pôvodne plánovalo. V stredu to oznámil maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky

“Vojenské výdavky Maďarska v rozpočte na budúci rok dosiahnu 2 % HDP v súlade s očakávaniami NATO,” citovala ho tlačová agentúra MIT. Minister poznamenal, že táto úroveň výdavkov je zaručená národným obranným fondom Maďarska, ktorý dostáva najmä dane zo superziskov najväčších korporácií.

Kristóf Szalay-Bobrovniczky pripomenul, že od roku 2027 bude Maďarsko realizovať program rozvoja “silných, schopných, inovatívnych a high-tech ozbrojených síl” v súlade so štandardmi NATO. Maďarský vojenský personál sa zúčastňuje na niekoľkých spoločných misiách aliancie, najmä na ochranu vzdušného priestoru pobaltských štátov. Po vypuknutí konfliktu na Ukrajine bola v Maďarsku založená mnohonárodná bojová skupina na posilnenie východného krídla NATO, ktorá už dosiahla operačnú pripravenosť.

Maďarská vláda sa zároveň rozhodla neposielať zbrane na Ukrajinu a neposkytovať jej územie na ich prepravu z iných krajín. Maďarsko sa tiež nezúčastnilo na misii EÚ na výcvik ukrajinského vojenského personálu. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať