V Moskve sa dnes stretli vedúci predstavitelia ministerstiev obrany a spravodajských služieb Ruska, Turecka a Sýrie

MOSKVA (28.December) – V Moskve sa dnes konalo stretnutie ministrov obrany a vedúcich spravodajských služieb Ruska a Turecka Sergeja Šojgua, Sergeja Naryškina, Hulusiho Akara a Hakana Fidana. Na rozhovoroch sa zúčastnili aj vedúci ministerstva obrany a spravodajských služieb Sýrie Ali Mahmúd Abbás a Rafiq Shahadah. Informovala o tom tlačová služba tureckého a ruského ministerstva obrany. Ide o prvý oficiálny kontakt medzi zástupcami Turecka a Sýrie za viac ako 10 rokov.

Podľa ruského ministerstva obrany strany diskutovali o situácii v Sýrii a opatreniach na boj proti extrémistom v krajine. Počas stretnutia sa diskutovalo aj o potrebe pokračovať v trojstrannom dialógu s cieľom stabilizovať krízu v regióne.

Ako uviedol televízny kanál s odvolaním sa na zdroje, Turecko a Rusko diskutovali aj o implementácii dohody o obilí a ďalších otázkach v oblasti obrany a bezpečnosti. Hlavnou témou trojstranného stretnutia mala byť situácia so sýrskymi utečencami.

25. decembra Hulusi Akar oznámil, že Turecko rokuje s Ruskom o otvorení vzdušného priestoru v severnej Sýrii. Rokovania podľa neho prebiehajú v rámci protiteroristickej operácie proti Strane kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná. Turecko vedie operáciu proti PKK od 20. novembra.

Zdroj: Kommersant

Možno Vás bude zaujímať