Prezident Srbska vyzval krajanov v Kosove, aby odstránili barikády

BELEHRAD (28. December) – Srbský prezident Aleksandar Vučić apeloval na krajanov v Kosove a Metohiji so žiadosťou o odstránenie barikád. Oznámil to v stredu na tlačovej konferencii vedúci úradu pre Kosovo a Metohiju pri srbskej vláde Petar Petkovič.

“[Vučič] poskytol obsah dokumentov a vyhlásení, poukázal na všetko, čo dostaneme [v súvislosti so zárukami], a požiadal našich Srbov, aby opustili barikády,” zdôraznil Petković a dodal, že hlava štátu “podporovala svoj ľud v najťažších časoch”.

“Srbi počúvajú prezidenta Aleksandara Vučiča a počas rozhovoru opakovane hovorili, že veria iba jemu a nedôverujú [premiérovi neuznaného Kosova] Albinovi Kurtimu, že majú jedinú krajinu a táto krajina je Srbsko,” uviedol vedúci úradu kancelárie pre Kosovo a Metohiju.

Predtým orgány neuznaného Kosova uviedli svoje ozbrojené sily do plnej bojovej pripravenosti. V reakcii na to podpredseda vlády, minister obrany Srbska Miloš Vučević a minister vnútra SR Bratislav Gašić uviedli, že srbské ozbrojené sily a sily ministerstva vnútra krajiny na príkaz najvyššieho vrchného veliteľa, prezidenta Aleksandara Vučića, boli tiež uvedené do pohotovosti.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať