Maroš Šefčovič – šiesty najvplyvnejší muž v Európe

V rebríčku najvplyvnejších ľudí v Európe za rok 2024 na spravodajskom serveri POLITICO sa na šiestom mieste umiestnil jeden Slovák. Je to Maroš Šefčovič.

Je v Berlaymonte (hlavné sídlo Európskej komisie) práca, ktorú Maroš Šefčovič momentálne nerobí? Päťdesiatsedemročný Slovák vo svojom treťom funkčnom období eurokomisára nazbieral toľko pracovných pozícií, že sa mu všetky na jednu vizitku ani nezmestili. 

Kto je Maroš Šefčovič?

Kto je šéfom zelenej dohody (Green Deal)EÚ? Šefčovič. Hlavný muž Bruselu pre rokovania o brexite so Spojeným kráľovstvom? Šefčovič. Kto má na starosti medziinštitucionálne vzťahy a predvídavosť? Šefčovič. Vzťahy s Andorrou, Islandom, Monakom, Nórskom, Lichtenštajnskom, San Marínom a Švajčiarskom? Šefčovič. A kto napísal „Poháňame EÚ vpred: priame rozhovory s Marošom Šefčovičom“?  Bol to Šefčovič.

Kto je je slovenský diplomat a politik, ktorý pôsobí ako podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy od roku 2019. Predtým pôsobil ako európsky komisár pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež v rokoch 2009 až 2010 a podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu v rokoch 2010 až 2014. V rokoch 2014 až 2019 pôsobil aj ako európsky komisár pre energetiku.

Ako slovenský veľvyslanec v Izraeli a stály zástupca pri EÚ si pred prechodom do Komisie v roku 2009 zmenil rétoriku, čím sa Šefčovič zaradil medzi najdlhšie slúžiacich členov kolégia komisárov. Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen mu zverila niektoré z jej najzložitejších portfólií – a Šefčovičovi sa podarilo ich presadiť. Po vykonaní Brexitu si vyštudovaný právnik určite vyslúžil svoju povesť ako mužská verzia Von der Leyenovej.

Jeho ďalšia výzva však môže byť tá najťažšia: Šefčovič, ktorý zdedil portfólio Green Deal od Fransa Timmermansa, keď odišiel z Komisie a vrátil sa do národnej politiky v Holandsku, dostal za úlohu poraziť hroziacu hrozbu pre vlajkové politiky von der Leyenovej pred júnovými európskymi voľbami. Čoraz väčší počet vlád a členov Európskeho parlamentu – vrátane von der Leyenovej vlastnej Európskej ľudovej strany – presadzuje slabšiu zelenú legislatívu EÚ, keďže politiky začínajú narážať na peňaženky voličov.

Zvládne teda Šefčovič túto prácu? Alebo je to problém, ktorý ani Šefčovič nevie vyriešiť?

Možno Vás bude zaujímať