Petr Pavel – šiesty najväčší európsky “snílek”

V predchádzajúcom článku sme Maroša Šefčoviča predstavili ako šiesteho najvplyvnejšieho muža v Európe – podľa spravodajského serveru POLITICO. Zaujímavosťou je, že v ďalšom rebríčku POLITICA na šiestom mieste najväčšieho európskeho “snívača” pre rok 2024 sa umiestnil český prezident Petr Pavel.

Český prezident nemá výkonné právomoci, ale hrá dôležitú symbolickú úlohu ale s výrazným vplyvom na zahraničnú politiku. Bývalý generál NATO Petr Pavel využil tento vplyv na presadzovanie svojej prozápadnej orientácie už od svojho nástupu do úradu začiatkom roku 2023.

“Jastrab” Pavel vo vztahu k Rusku aj k Číne udával tón svojmu prezidentovaniu ešte predtým, ako sa presťahoval na Pražský hrad. Po tom, čo sa Pavel zaviazal vybudovať užší vzťah s Taiwanom, telefonicky hovoril s prezidentkou Cchaj Jing-wen – a stal sa prvou zvolenou európskou hlavou štátu, ktorá tak urobila. Vyjadril tiež nádej , že sa s Cchaj „v budúcnosti osobne stretne“, čím sa vytvorila pôda pre bezprecedentné stretnutie hlavy štátu EÚ a Taiwanu. 

Petr Pavel - X

Peking, ktorý si nárokuje Taiwan za svoj, výzvu odsúdil a povedal , že Pavel „pošliapal červenú čiaru Číny“ a „zranil city čínskeho ľudu“. Možno v rok 2024 Pavel dodrží svoj sľub stretnúť sa s Cchaj, a pošliape aj najčervenšie línie v Pekingu?

Pavel plne podporuje Ukrajinu, pričom využíva svoje znalosti o vnútornom fungovaní NATO – v rokoch 2015 až 2018 pôsobil ako predseda vojenského výboru aliancie – na presadzovanie efektívnejšej podpory pre Kyjev. Vyzval na rozšírenie NATO a tvrdil, že všetci ruskí občania žijúci v zahraničí by mali byť sledovaní spravodajskými službami v ich hostiteľských krajinách. Pavel tiež varoval pred tým, aby sa Peking postavil ako sprostredkovateľ medzi Ruskom a Ukrajinou – v neposlednom rade preto, že Čína profituje z predlžovania vojny prostredníctvom zľavnenej ropy, plynu a iných zdrojov z Moskvy. Pavel zasa vyzýva na mier na Ukrajine ale len za Zelenského podmienok .

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *