Matičná výstava v Bratislave pripomenie 85 rokov vzťahov s americkými Slovákmi

Pred 85 rokmi sa vrátila delegácia Matice slovenskej z polročnej kultúrnej misie po slovenských krajanských centrách v USA a Kanade. Dom Matice slovenskej v Bratislave v spolupráci s Krajanským múzeom Matice slovenskej venuje tejto významnej udalosti slovenských a krajanských dejín panelovú výstavu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave už v júli.

Nad výstavou s názvom Cesta slovenskou Amerikou prevzal záštitu predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip. „Pre náš úrad, ktorý okrem morálnej a finančnej podpory našich krajanov v oboch severoamerických štátoch – v USA aj Kanade, rôznymi formami a s mimoriadnou pozornosťou uchováva a ďalej šíri historickú pamäť o jednej z kľúčových komunít slovenskej diaspóry vo svete, vrátane posolstiev jej výnimočných osobností, je poctou, ak  môže dať práve takejto prezentácii v hlavnom meste všetkých Slovákov vo svete – Bratislave, symbolickú pečať a zajedno i vklad svojej partnerskej súčinnosti s Maticou slovenskou,“ ozrejmil M. J. Pilip.

Ako dodala riaditeľka Krajanského múzea MS Zuzana Pavelcová, matičná cesta slovenskou Amerikou v rokoch 1935 a 1936 naštartovala vzťahy a starostlivosť o Slovákov v zámorí. „Dodnes nikto neprekonal túto mimoriadnu kultúrnu misiu delegácie Matice slovenskej v zložení z popredných predstaviteľov Matice – Jozef Cíger Hronský, Karol Plicka, Konštantín Čulen a Jozef Cincík. Výstavou chceme priblížiť domácej slovenskej verejnosti dejiny našich krajanov v Amerike, ktoré sú neodlučiteľne späté s Maticou slovenskou,“ vyjadrila sa Z. Pavelcová.

Výstavné panely budú pre záujemcov bezplatne prístupné na Hviezdoslavovom námestí od 19. do 31. júla 2021. Vernisáž výstavy s kultúrnym programom sa uskutoční 22. júla o 15.00 hod. Verejnosť sa môže tešiť na náladu 30. rokov 20. storočia. Program osvieži krátky moderovaný rozhovor o Ceste slovenskou Amerikou s riaditeľkou Krajanského múzea MS, ukážka matičných kníh o amerických Slovákoch, ale aj swingové piesne v podaní speváčky Lucie Švihlovej a gitaristu Roberta Schranza. Na vernisáži budú vystavené aj zaujímavé modely dobových automobilov z 30. rokov zo Slovenského technického múzea – Múzea dopravy v Bratislave.

Veronika Grznárová, hovorkyňa Matice slovenskej

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *