Medvedev rokoval so Si Ťin-pchingom v Pekingu

21. december – Čínsky prezident Si Ťin-pching sa dnes stretol so zástupcom predsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, predsedom strany Jednotné Rusko Dmitrijom Medvedevom. Uvádza to TASS s odkazom na Centrálnu televíziu Číny. Treba poznamenať, že stretnutie sa konalo v štátnej rezidencii “Diaoyutai” s 800-ročnou históriou. Medvedev prišiel do Pekingu na pozvanie Čínskej komunistickej strany (KSČ). Počas stretnutia sa diskutovalo o medzinárodných otázkach vrátane ukrajinskej krízy.

Si Ťin-pching počas stretnutia poznamenal, že čínske orgány sú pripravené na úzku spoluprácu a zblíženie s Ruskom v záujme spravodlivejšieho globálneho riadenia. “Čínska strana je pripravená pristúpiť k zblíženiu s Ruskom a neustále podporovať naše bilaterálne vzťahy v novej ére. Čína má v úmysle spolu s Ruskou federáciou pomôcť zabezpečiť, aby sa globálne riadenie vykonávalo spravodlivejšie a racionálnejšie,” citovala čínska centrálna televízia čínskeho prezidenta.

Sekretariát podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie uviedol: “Medvedev tlmočil hlave čínskeho štátu správu od ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorá najmä berie na vedomie bezprecedentnú úroveň rusko-čínskeho politického dialógu a praktickej spolupráce, vyjadruje dôveru v neustály postupný rozvoj medzištátnych a medzistraníckych väzieb v úzkej spolupráci s novým vedením KSČ, zvoleným po nedávnom straníckom fóre čínskych komunistov.” “Strany porovnali poznámky k mnohým významným otázkam medzinárodného charakteru, pričom poukázali na širokú zhodu prístupov Moskvy a Pekingu k najpálčivejším svetovým problémom, dotkli sa témy strategickej koordinácie zahraničnej politiky, a to aj v rámci OSN a na iných multilaterálnych platformách vrátane ŠOS, BRICS a G20. Diskutovalo sa o situácii v postsovietskom priestore vrátane ukrajinskej krízy,” uviedol sekretariát.

Rokovania so Si Ťin-pchingom boli prvým osobným kontaktom medzi lídrami dvoch vládnucich strán Ruskej federácie a Číny od začiatku pandémie, ako aj po xx. kongrese KSČ v októbri 2022.

Rezidencia “Diaoyutai”, ktorá sa nachádza v malebnej oblasti na západe Pekingu, predtým slúžila ako vidiecky palác čínskych cisárov. Územie rezidencie má viac ako 430 tisíc metrov štvorcových. Zúčastnili sa ho vedúci predstavitelia a predsedovia vlád rôznych krajín sveta, ako aj významné osobnosti hospodárskych, vedeckých, kultúrnych a náboženských kruhov.

Zdroj: Tacc

Možno Vás bude zaujímať