Milan Uhrík : EÚ nie je na Ukrajinu pripravená, ale ani Ukrajina na EÚ.

Milan Uhrík : EÚ nie je na Ukrajinu pripravená, ale ani Ukrajina na EÚ. Prístupové rokovania majú byť už tento rok.

Rozhovor s Milanom Uhríkom, nezaradeným poslancom Európskeho parlamentu o aktuálnych témach v EÚ.

  1. Podpora Europarlamentu na Slovensku od posledných eurovolieb prudko klesá. Prečo?
  2. Nedôvera voči Európskej únii a by som povedala až znechutenie je vyvolávané aj tým, že sa EÚ aktívne zapája do konfliktu na Ukrajine. A to zapojenie je čoraz výraznejšie. Oslabuje to podľa Vás EÚ?
  3. EÚ nie je žiadna charitatívna organizácia, ale hospodárske spoločenstvo. Na druhej strane tu máme skrachovanú Ukrajinu, ktorú predsedníčka  európskeho parlamentu Roberta Metsolová výrazne podporuje, resp. jej vstup do EÚ. Ukrajinský prezident znova požaduje rýchlejšie prístupové rokovania s EÚ. Pradepodobne sa začnú už tento rok. S čím chce Ukrajina do EÚ vstúpiť?
  4. Mňa zaujíma z praktického hľadiska. Predstavme si situáciu, že Ukrajinu pijímu do EÚ, hranice voči Slovensku budú otvorené dokorán. Čo to v praxi môže spôsobiť ?
  5. Konflikt na Ukrajine pokračuje, Európska únia (EP) pokračuje v svojej podpore či už morálnej, finančnej alebo vojenskej. Pripravila už desať balíkov sankcií, ktoré napriek veľkým prípravám a mediálnym ováciám nie sú vôbec úspešné a efektívne, priam by som povedala, že sú kontraproduktívne. Čo EÚ ešte chystá? Uvažuje sa už aj o 11.balíku sankcií?
  6. Maďarský premiér Viktor Orbán sa obáva, že niektorá z krajín EÚ môže vyslať na Ukrajinu aj svojich vojakov. Pamätáme si, ako na Slovensku obviňovali opozíciu a alternatívne médiá, že šírime dezinformácie a žiadna mobilizácia sa nechystá. Nepredpokladám, že by Orbán si dovolil takéto hoaxy šíriť bez nejakých relevantných informácií.
  7. Ako to vyzerá s cvičením ukrajinských vojakov v rámci krajín EÚ? V poslednom období sa o tom nejako nerozpráva. Myslím na tú výcvikovú misiu EÚ.
  8. Slovensko a Poľsko je veľmi aktívne v prípade zasielania bojových stíhačiek na Ukrajinu. Zaznamenali ste o tom diskusie aj v rámci EP? Komentujú naše aktivity?
  9. Europarlament nie je tak jednotný, ako médiá uvádzajú, veď v konečnom dôsledku to vidíme aj na samotných hlasovaniach. Ktorí poslanci z akých krajín vystupujú najčastejšie proti podpore Ukrajine a ktorí naopak bezhlavo by Ukrajinu podporovali aj ďalej?
  10. Európska únia zaradila Ruskú federáciu na zoznam štátov podporujúcich terorizmus. Na Slovensku taktiež NR SR prijala takúto rezolúciu, aj keď nemala takúto povinnosť ako členský štát. Konflikt na Ukrajine jedného dňa skončí a budú sa obnovavať diplomatické ale aj obchodné vzťahy s Ruskom. Ako sa následne k tomu EÚ postaví? Bude opätovne hlasovať za rezolúciu, že Rusko už nie je takýmto štátom? Nebolo to vyhlásenie EÚ príliš unáhlené?
  11. Táto zima bola tá teplejšia v porovnaní s inými a  tú plynovú krízu (ktorá nastala po odstrihnutí sa od ruských zdrojov) sme až tak nepocítili na Slovensku. Je predčasné sa však radovať. Keďže plyn nie je iba o teple ale aj o ekonomike. Nemecko bolo považované za hnací motor ekonomiky v rámci EÚ. Došlo však k útokom na Nord Stream, pred nedávnom sa Olaf Scholz vyjadril, že sa Nemecko úplne odstrihlo od energetických zdrojov Ruska. Bude podľa Vás úroveň ekonomiky v rámci EÚ naďalej klesať?
  12. Na Slovensku sa nachádzajú mnohé zahraničné podniky, ktoré tu majú svoje pobočky. Myslím napríklad aj na automobilky, ktoré sú hnacím motorom našej ekonomiky. Myslíte si, že dokážu tieto európske firmy financovať tieto pobočky v európskych krajinách aj ďalej alebo začnú odchádzať, či prepúšťať zamestnancov?  Narážam na hospodársku krízu ale aj na nariadenie EÚ, ktoré sa má uplatniť od r.2035 ohľadne zákazu spaľovacích motorov.

Milan Uhrík: “Ak sa hranice s Ukrajinou otvoria, stratíme akúkoľvek kontrolu nad bezpečnosťou Slovenska”

Milan Uhrík je nezaradeným poslancom Európskeho parlamentu.

TV OTV Video Kanál

Možno Vás bude zaujímať

Other Channels