MMF: Ruská ekonomika rastie rýchlejšie ako ktorákoľvek iná

Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá, že ruská ekonomika bude tento rok rásť rýchlejšie ako všetky ostatné vyspelé svetové ekonomiky vrátane USA, uviedla BBC.

MMF očakáva rast ruskej ekonomiky v tomto roku o 3,2 percenta, čo je výrazne viac ako vo Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku.

Napriek tomu, že na Kremeľ v dôsledku invázie na Ukrajinu uvalili západné sankcie, MMF dal pozitívne prognózy pre ruskú ekonomiku a oznámil, že jej rast bude v roku 2025 nižší, ale stále bude vyšší ako pôvodne očakávaných 1,8 percenta. Vývoz ropy “zostal stabilný” a vláda “udržiavala vysokú spotrebu”, čo prispelo k rastu, uvádza sa v správe medzinárodnej organizácie, ktorá má 190 členských krajín.

Investície korporácií a štátnych podnikov, ako aj “odolnosť v súkromnej spotrebe” v Rusku prispeli k rastu spolu so silným exportom ropy, uviedla Petya Koeva Brooks, zástupkyňa výkonného riaditeľa MMF.  Rusko je jedným z najväčších svetových vývozcov ropy a BBC vo februári odhalila, že napriek sankciám sa do Spojeného kráľovstva stále dovážajú milióny barelov paliva vyrobeného z ruskej ropy.

V správe MMF sa tiež uvádza, že svetová ekonomika preukázala „pozoruhodnú odolnosť“.

„Napriek mnohým pochmúrnym predpovediam sa svet vyhol recesii, bankový systém sa ukázal byť do značnej miery odolný a veľké rozvíjajúce sa trhové ekonomiky neutrpeli náhle prerušenia,“ zdôrazňujú ekonomickí experti.

MMF tvrdí, že jeho prognózy budúcoročného rastu vo väčšine vyspelých ekonomík boli často presné v rozmedzí približne 1,5 percentuálneho bodu od skutočného výsledku.

Ekonómovia MMF varovali, že ak bude konflikt medzi Izraelom a Hamasom na Blízkom východe ďalej eskalovať, môže to viesť k vyšším cenám potravín a energií na celom svete.

Pokračujúce útoky na lode v Červenom mori a prebiehajúca vojna na Ukrajine by tiež mohli ovplyvniť doteraz “pozoruhodne odolnú” globálnu ekonomiku, uvádza sa v správe.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *