Moskva obnovila účasť na obchode s obilím – tvotv.sk

Ukrajina písomne zaručila, že nebude využívať bezpečnostný koridor v Čiernom mori na vojenské účely, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

MOSKVA, 2. novembra – Rusko sa rozhodlo obnoviť svoju účasť na dohode o obilí po tom, čo Ukrajina za sprostredkovania OSN a Turecka písomne zaručila, že nebude využívať bezpečnostný koridor v Čiernom mori na vojenské účely. Ministerstvo obrany Ruskej federácie to v stredu oznámilo novinárom.

Ako je však uvedené na Ministerstve zahraničných vecí Ruskej federácie, predĺženie dohody uzavretej 22. júla o obdobie 120 dní sa bude posudzovať samostatne.

Vojenské oddelenie oznámilo pozastavenie účasti Moskvy na dohode večer 29. októbra po tom, čo ukrajinské bezpilotné lietadlá zaútočili na ruské lode a civilné plavidlá v Sevastopole. Ruská federácia požadovala, aby Ukrajina zaručila bezpečnosť obilného koridoru, a pripomenula, že časť dohody o odblokovaní ruského vývozu potravín a hnojív ešte nebola splnená.

Pripomeňme si vývoj situácie.

Dôvody pozastavenia

Rusko oznámilo pozastavenie svojej účasti na dohode z dôvodu, že ukrajinské vzdušné a námorné bezpilotné vzdušné prostriedky ráno 29. októbra zaútočili v Sevastopole na ruské lode a civilné plavidlá, ktoré sa podieľali na práci obilného koridoru. Podľa Ministerstva obrany Ruskej federácie útok nespôsobil vážne škody.

Ako bolo uvedené, Ukrajina, ktorej pomáhali špecialisti z Veľkej Británie, využila trasu pre útok, čiastočne prešla pozdĺž koridoru a najmenej jeden dron mohol byť vypustený z plavidla, ktoré sa nachádzalo v rámci hraníc bezpečnostnej zóny.

Ruské orgány požadovali od Ukrajiny záruky, že Kyjev nebude predstavovať hrozbu pre civilné a vojenské plavidlá, a tiež pripomenuli, že druhá časť dohôd dosiahnutých v Istanbule – o odblokovaní vývozu potravín a hnojív z Ruskej federácie – ešte nebola vykonaná. Ruský prezident Vladimír Putin okrem toho pripomenul, že dohoda nespĺňa pôvodne stanovené ciele, pretože najchudobnejšie krajiny dostali v jej rámci iba 3 – 4 % ukrajinského obilia.

Prestávka na rokovania

V nedeľu 30. októbra lode nešli pozdĺž obilného koridoru, ale delegácie OSN, Turecka a Ukrajiny sa dohodli na harmonograme na nasledujúci deň a informovali o tom Rusko. Lode pod tureckou vlajkou sa budú naďalej plaviť po tejto trase, zdôraznila Ankara.

Večer 31. októbra ruské ministerstvo obrany oznámilo, že “kým sa situácia nevyjasní, < … > doprava pozdĺž bezpečnostného koridoru <… > bude pozastavená.” V utorok však medzinárodní inšpektori pokračovali v kontrole plavidiel v Čiernom mori a až popoludní spoločné koordinačné centrum v Istanbule oznámilo v stredu zrušenie pohybu prepravcov obilia.

Po celú dobu pokračovali rokovania, ktoré sa uskutočnili predovšetkým medzi Ruskom a Tureckom. Ministri obrany a zahraničných vecí oboch krajín si dvakrát zatelefonovali a v utorok sa uskutočnil rozhovor medzi prezidentmi Vladimírom Putinom a Recepom Tayyipom Erdoganom.

Návrat k dohode

Turecký minister obrany Hulusi Akar po ďalšom rozhovore so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom v utorok večer vyjadril názor, že “dohoda bude pokračovať”, a v stredu popoludní Erdogan oznámil obnovenie lodnej dopravy pozdĺž bezpečného koridoru od 12:00 GMT.

Ako bolo vysvetlené na ministerstve, Moskva so sprostredkovaním OSN a Turecka dostala potrebné písomné záruky z Kyjeva, ktoré boli 1. novembra odoslané do spoločného koordinačného centra.

Putin, ako informovala tlačová služba Kremľa, telefonicky hovoril o návrate k dohode s indonézskym prezidentom Jokom Widodom a Erdogan oznámil svoj zámer informovať o tom amerického prezidenta Joea Bidena.

Po oznámení obnovenia dohôd na svetovom trhu ceny obilia prudko klesli. Je to porovnateľné s nárastom cien po tom, čo Rusko oznámilo pozastavenie dohody – vtedy cena pšenice vzrástla o 6%.

Ruská pomoc

Ihneď po pozastavení účasti Ruska na dohode vedúci Ministerstva poľnohospodárstva Ruskej federácie Dmitrij Patrušev oznámil svoju pripravenosť bezplatne dodať najchudobnejším krajinám až 500 tisíc ton obilia v nasledujúcich štyroch mesiacoch. Putin predtým opakovane zdôrazňoval, že Moskva môže bezplatne poslať tým, ktorí to potrebujú, 300 tisíc ton hnojív, ktoré uviazli v európskych prístavoch kvôli sankciám.

Prvý náklad s ruskými hnojivami pôjde z Európy do Afriky v prvom novembrovom týždni, uviedla rebekah Greenspanová, generálna riaditeľka Organizácie OSN pre obchod a rozvoj. Neskôr generálny riaditeľ spoločnosti Uralchem, Dmitrij Konyaev, potvrdil, že dávka 20 tisíc ton bude dodaná do Malawi, malej krajiny na juhovýchode afrického kontinentu, ktorá nemá prístup k moru. Podľa Konyaeva Uralchem diskutuje o dodávke zvyšku uviaznutých hnojív za účasti OSN.

Návrat Moskvy k dohode neznamená zrušenie bezplatných dodávok ruského obilia tým, ktorí to potrebujú: v rozhovore so svojím indonézskym náprotivkom Putin potvrdil svoju pripravenosť poskytnúť “značné množstvo obilia najchudobnejším krajinám zadarmo ako humanitárnu pomoc”. “Joko Widodo ocenil tento prístup,” uviedla tlačová služba Kremľa.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *