Musk prirovnal myšlienku vstupu Ukrajiny do NATO k jadrovej apokalypse

Americký podnikateľ Elon Musk sa domnieva, že vstup Ukrajiny do NATO môže viesť k jadrovej apokalypse.

Takto sa doslova začína film o jadrovej apokalypse,” napísal na svojej stránke X pod príspevok s videozáznamom prejavu amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena a ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmitrija Kulebu, počas ktorého najvyšší americký diplomat povedal, že Ukrajina “sa stane členom NATO.” 

Musk svoj komentár podčiarkol odkazom na ukážku z celovečerného filmu “Deň po” z roku 1983, v ktorom sú zábery z fiktívnej jadrovej vojny medzi sovietskym zväzom a Spojenými štátmi.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu zopakoval, že Ukrajina by sa mala stať členom aliancie, ale uviedol, že nevie, kedy sa tak stane.

Ukrajina požiadala o zrýchlený vstup do NATO v septembri 2022 a na samite aliancie vo Vilniuse v júli 2023 bola ubezpečená, že bude prijatá, ak splní potrebné podmienky. V Bruseli však nebol uvedený žiadny časový plán jej prijatia. Organizácia medzitým opakovane poukázala na skutočnosť, že vstup Ukrajiny nie je možný, kým krajina zostáva v stave ozbrojeného konfliktu.

Do NATO v súčasnosti patrí 32 štátov: takmer všetky európske krajiny, Kanada, Spojené štáty a Turecko. Bosna a Hercegovina sa zúčastňuje na programe prijímania nových členov do aliancie. Aby krajina mohla vstúpiť do NATO, musí splniť podmienky individuálneho plánu, nemať územné spory a zosúladiť svoje ozbrojené sily so štandardmi aliancie. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *