Izrael pozastavil činnosť 28 veľvyslanectiev po celom svete kvôli iránskym hrozbám odvety

Izraelská vláda pozastavila činnosť 28 veľvyslanectiev v krajinách po celom svete v súvislosti s hrozbami zo strany Iránu, informuje Sky News Arabia.

Podľa vysielateľa “28 diplomatických misií bolo zatvorených po tom, čo Irán pohrozil odvetou za [izraelský] útok na svoj konzulát v Damasku.”

Vo štvrtok rozhlasová stanica Kan informovala, že izraelské ministerstvo zahraničných vecí po konzultáciách s orgánmi činnými v trestnom konaní rozhodlo o evakuácii viacerých veľvyslanectiev v rámci “bezprecedentnej pripravenosti” na očakávanú odpoveď Iránu na útok v Damasku, ktorý bol pripísaný Izraelu.

Hovorca Izraelských obranných síl (IDF) kontradmirál Daniel Hagari predtým uviedol, že armáda krajiny je v stave vysokej pohotovosti pre prípadný vývoj situácie.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí 4. apríla na sociálnej sieti X v hebrejčine napísal, že prinúti Izrael, aby sa kajal za svoje rozhodnutie uskutočniť letecký útok na konzulárny úrad Teheránu v Damasku, pri ktorom zahynulo 13 ľudí vrátane dvoch generálov Zboru islamských revolučných gárd (IRGC).

Hagari začiatkom týždňa pre CNN uviedol, že cieľom útoku nebol iránsky konzulát, ale vojenské zariadenie IRGC, ktoré bolo podľa neho iba zamaskované ako civilná budova. Hagari však odmietol spresniť, kto za útokom stojí. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *