Turecko chce 8. apríla odstúpiť od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podpísal dekrét, v ktorom oznamuje, že krajina 8. apríla odstúpi od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE).

Dekrét bol zverejnený v Resmi Gazete, oficiálnom tureckom denníku. V dokumente sa uvádza, že na základe prezidentského dekrétu bolo prijaté rozhodnutie o pozastavení vykonávania zmluvy CFE medzi Tureckou republikou a ostatnými zmluvnými štátmi, a to od 8. apríla 2024.

Zmluva CFE, podpísaná 19. novembra 1990 v Paríži, bola tureckou vládou ratifikovaná 1. júla 1992. Zmluva obmedzuje počet zbraní a vybavenia v piatich základných kategóriách (bojové tanky, obrnené bojové vozidlá, delostrelecké systémy kalibru 100 mm a viac, bojové lietadlá a útočné vrtuľníky) pre ozbrojené sily 30 krajín. Stanovuje tiež výmenu informácií a inšpekcie.

Turecký provládny denník Yeni Safak poznamenáva, že Rusko odstúpilo od zmluvy CFE v novembri 2023. Po tomto kroku USA a NATO pozastavili svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy. Ankara vtedy vyjadrila ľútosť nad týmto krokom spojencov NATO a vyzvala ich, aby sa k zmluve vrátili. Noviny poukazujú na to, že Turecko prijalo súčasné rozhodnutie v dôsledku rastúceho globálneho napätia.

Turecké médiá s odvolaním sa na diplomatické zdroje uvádzajú, že podľa Ankary zmluva už nemá zmysel, keďže v súčasnej situácii jej podmienky v skutočnosti nikto nedodržiava. Médiá však poznamenávajú, že rozhodnutie Turecka pozastaviť plnenie svojich záväzkov môže byť reverzibilné. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *