Náhorný Karabach: Zhromaždenie podporujúce autonómiu sporného regiónu v Stepanakerte

Obyvatelia Stepanakertu vyšli v nedeľu do ulíc mesta na podporu autonómie a nezávislosti sporného regiónu.

Zábery ukazujú demonštrantov na Renesančnom námestí, ktorých bolo vidieť mávať vlajkami Arménska a Ruska. Veľkoplošné televízne obrazovky odvysielali mimoriadne zasadnutie regionálneho parlamentu, na ktorom predstavitelia požiadali Rusko, aby „pokračovalo v zaisťovaní bezpečnosti“ obyvateľov Náhorného Karabachu.

Podľa Unana Tadevosjana, vedúceho tlačového oddelenia ministerstva vnútra Náhorného Karabachu, sa na zhromaždení zúčastnilo 45 000 ľudí. Sporné územie, na ktorom je približne 95 percent etnických Arménov, je centrom napätia medzi Azerbajdžanom a Arménskom, no riadi ho odštiepenecká, neuznaná „Republika Artsakh“.

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok povedal, že normalizácia vzťahov medzi Arménskom a Azerbajdžanom si vyžaduje demilitarizáciu hraníc medzi krajinami, odblokovanie dopravných trás a vyriešenie humanitárnych problémov. Trilaterálne stretnutie sa medzi stranami uskutočnilo v Soči 31. októbra. Konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa na hraniciach opäť rozhorel 13. septembra, pričom sa obe strany navzájom obviňujú z ostreľovania svojich pozícií.

ZDROJ: agentúra Ruptly

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *