Fínsko môže byť svedkom postupných výpadkov elektriny

Najtmavšie zimné dni má Fínsko, ktoré sa pripravuje na “tmavé mesiace”. Úrady varovali, že severská krajina môže byť svedkom postupných výpadkov elektriny.

V zime môže byť Fínsko nešťastným miestom. Teploty často klesajú pod -20 ° C. V najchladnejších mesiacoch roka majú Helsinki menej ako šesť hodín svetla denne.

V boji proti týmto živlom sa Fínsko stalo energeticky najnáročnejším hospodárstvom v EÚ. S blížiacou sa zimou sa krajina pripravuje na výpadky prúdu, ktoré sa plánujú v reakcii na výpadky ruskej energie. Hoci ruská energia tvorila malú časť celkových dodávok Fínska, hrozí, že jej strata bude mať obrovský vplyv a Fíni budú nútení vybrať si medzi zlými možnosťami, uvádza agentúra Bloomberg.

Zatiaľ čo krajiny v regióne sa pripravujú na ťažkú zimu, Fínsko je obzvlášť ohrozené, pretože strata energie by mohla vystaviť obyvateľov hrozivým podmienkam v priebehu niekoľkých hodín.

Mervi Pirttikoski-Takala, účtovníčka, ktorá žije v oblasti Helsínk, už znižuje spotrebu elektrickej energie vypnutím podlahového kúrenia, keď ho nepotrebuje.

“Pridali sme ďalšie koberce na podlahy a zakúpili sme baterky,” povedal 53-ročný muž.

Aj keď Fínsko od roku 1974 nezaznamenalo výpadok spôsobený zlyhaním národnej rozvodnej siete, hrozba naďalej existuje, ak sa nezabezpečí dovoz. Na rozdiel od Švédska a Nórska, ktoré majú zásoby vodnej energie, Fínsko má málo domácich zdrojov energie, nakupuje takmer všetku svoju fosílnu energiu a spolieha sa na dovoz, aby pokrylo nedostatky.

Podľa Bloombergu, táto severská krajina plánuje po takmer 14-ročnom oneskorení uviesť do pravidelného používania najväčší jadrový reaktor v Európe. Dovtedy sa však Fíni zásobujú palivovým drevom, plynovými ohrievačmi a dieselovými generátormi a berú veci do vlastných rúk. Fínska vláda žiada ľudí, aby znížili bytovú teplotu, mali kratšie sprchy a využívali viac verejnej dopravy.

ZDROJ: agentúra Bloomberg

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *