Rusko po teroristickom útoku v Sevastopole pozastavuje účasť na dohode o obilí. Rusko dodá najchudobnejším krajinám bezplatne 500 tisíc ton obilia. Všetkým zainteresovaným krajinám zašle Rusko obilie za prijateľné ceny – tvotv.sk

Ako sa uvádza na ministerstve obrany, rozhodnutie bolo prijaté s prihliadnutím na teroristický čin proti lodiam čiernomorskej flotily a civilným plavidlám zapojeným do zaistenia bezpečnosti obilného koridoru. V sobotu o tom informovalo ministerstvo obrany Ruskej federácie.

“Vzhľadom na teroristický čin, ktorý 29. októbra tohto roku vykonal kyjevský režim za účasti britských špecialistov proti lodiam čiernomorskej flotily a civilným plavidlám zapojeným do zaistenia bezpečnosti obilného koridoru, ruská strana pozastavuje účasť na vykonávaní dohôd o vývoze poľnohospodárskych výrobkov z ukrajinských prístavov,” uvádza sa v správe.

Ministerstvo obrany predtým oznámilo, že kyjevský režim vykonal teroristický útok na lode čiernomorskej flotily a civilné plavidlá v Sevastopole s použitím deviatich dronov a siedmich autonómnych námorných bezpilotných prostriedkov. Všetky boli zničené.

Rusko dodá najchudobnejším krajinám bezplatne až 500 tisíc ton obilia

Podľa ruského ministra poľnohospodárstva Dmitrija Patruševa sa tak stane v nasledujúcich štyroch mesiacoch, a to aj za účasti Turecka.

“Vzhľadom na skutočnosť, že Rusko vždy bolo a zostáva spoľahlivým partnerom, pripraveným poskytnúť svetu potrebné množstvo potravín, je naša krajina pripravená v nasledujúcich štyroch mesiacoch dodať najchudobnejším krajinám až 500 000 ton obilia bezplatne. Urobíme to najmä za účasti nášho spoľahlivého partnera – Turecka,” povedal.

“Ak sa pozrieme na situáciu ako na celok, potom, berúc do úvahy tohtoročnú úrodu, je Ruská federácia plne pripravená nahradiť ukrajinské obilie a zásobovať všetky zainteresované krajiny za prijateľné ceny,” povedal Patrušev.

Ministerstvo poľnohospodárstva Ruskej federácie predtým oznámilo, že poľnohospodári už zozbierali 147,5 milióna ton obilia.

ZDROJ: agentúra TACC

Možno Vás bude zaujímať