„Nedovoľme mimovládkam, aby pokračovali v manipulácii európskych postojov“ – maďarský europoslanec Balázs Hidvéghi. Marián Ďuriš za hnutie REPUBLIKA má na to totožný názor a svoje vyjadrenie poskytol pre OTV
- Srbsko obnovilo povinnú vojenskú službu: „Nemáme v úmysle na nikoho útočiť, ale sme ohrození“ - 14 septembra, 2024 17:02
- AKTUÁLNA SITUÁCIA: ČO SA DEJE V KULTÚRE? KAROL FARKAŠOVSKÝ, POSLANEC NR SR (SNS) - 3 septembra, 2024 19:57
- OTVORENE O VZŤAHOCH MEDZI SLOVENSKOM A RUSKOM, O SLOVENSKEJ VLÁDE, UKRAJINE A EURÓPSKEJ ÚNII - 3 septembra, 2024 13:34
Balázs Hidvéghi sa vyjadril v diskusii v Európskom parlamente o finančných prostriedkoch EÚ, ktoré sú prideľované mimovládnym organizáciám podozrivým z korupčného a kriminálneho správania. Mimovládkam sa každoročne a bez diskusie presúvajú milióny eur z peňazí daňových poplatníkov, pomocou ktorých ovplyvňujú verejnú mienku a lobujú za politické rozhodnutia, ktoré nie sú v prospech občanov.
„Táto debata nie je o skutočnej občianskej spoločnosti. Sú tisíce, ktoré pracujú pre Európanov, ale toto nie je o nich. Reč je o politických manipulátoroch, ktorí držia Úniu ako rukojemníka. Je o ponurých mimovládkach, ktoré produkujú politicky zaujaté správy a ktoré následne kopírujú do postojov Únie a jej dokumentov,“ uviedol maďarský europoslanec.
Viac vo videu:
Marián Ďuriš, expert na zahraničnú politiku, predseda Odborného tímu pre zahraničné záležitosti uviedol pre TV OTV, že mimovládne organizácie sú výzvou nielen na národnej , ale aj európskej úrovni. Podľa neho sú tisíce, ktoré pracujú pre dobro občanov európskych štátov a pomáhajú ľuďom v núdzi alebo chránia prírodu ale na druhej strane sú však aj tisíce takých, ktoré chcú zasahovať do našich vnútropolitických rozhodnutí, určovať ako máme žiť, čo si myslieť, čo prijímať a čo odmietať.
“A nerobia tak len z hľadiska tlaku na jednotlivé štáty a ich suverenitu, ale tlačia aj na Európsku komisiu a majú s ňou veľmi “živé” vzťahy, ktoré sa neskôr pretavia do konkrétnych legislatívnych návrhov. Okrem toho vytvárajú manipulatívne správy a koncentrujú sa na konkrétne “neposlušné” krajiny, v ktorých robia problém z tém, ktoré v iných “poslušných” krajinách, témou nie sú”, doplnil Ďuriš z hnutia REPUBLIKA.
Podľa Ďuriša je nutné čo najskôr reagovať:
“Je správne rýchlo a chirurgicky presne zasiahnuť, aby sa nemohlo diať, že skupinky aktivistov s prepojením na konkrétne politické subjekty, médiá alebo záujmové skupiny formujú verejnú mienku a ovplyvňujú politické rozhodnutia len preto, že ich zakladatelia, sponzori a podporovatelia sú neskutočne bohatí. “
Tieto názory nie sú v Európskom parlamente ojedinelé a vyzerá to tak, že EÚ bude musieť svoje “zaužívané praktiky” skôr či neskôr prehodnotiť, ak nechce zažiť “ďalšie brexity”.