K. Farkašovský: “Zamýšľajúc sa nad tým, čo sa udialo s opozičným poslancom Blahom v Slovenskom rozhlase, musím povedať nasledovné…”

Karol Farkašovský, PhD, publicista, moderátor, odborník na mediálnu a politickú komunikáciu, bývalý poslanec NR SR za SNS sa vyjadril k situácii, ktorá sa odohrala medzi opozičným poslancom NR SR za stranu SMER – SD Ľubošom Blahom a moderátorkou RTVS Martou Jančkárovou počas víkendu.

Pripomeňme si, že opozičnému poslancovi Ľubošovi Blahovi nebolo umožnené zúčastniť sa natáčania relácie “Sobotné dialógy”, kde mal byť ako hosť spoločne s odvolaným ministrom obrany Jaroslavom Naďom. O tom, že nebude hosťom relácie ho upovedomil iba vrátnik, ktorý pracuje v budove RTVS. Počas víkendu bolo moderátorke Jančkárovej údajne zaslaných viacero anonymných vyhrážok. Tieto vyhrážky opoziční poslanci za stranu SMER-SD odsúdili.

Karol Farkašovský si myslí, že konfliktnosť, urážanie, vulgárnosť tu zaviedla práve súčasná vládna koalícia

“Nielen ako bývalému novinárovi, ale ako človeku a občanovi mi je z duše protivné akékoľvek násilie, urážanie, vulgárnosť a vyhrážky. Aj tie anonymné, ktoré svedčia o charaktere ich autora. Zamýšľajúc sa nad tým, čo sa udialo s opozičným poslancom Blahom v Slovenskom rozhlase, musím povedať, že po prvé, konfliktnosť, urážanie, vulgárnosť tu zaviedla súčasná vládna koalícia. Jej hlavný predstaviteľ Matovič bol konfliktný a vulgárny už aj dávno predtým. Ale podarilo sa mu ozaj jedinečne zakoreniť tieto spoločenské neduhy nielen do politického, ale i bežného života. Vždy som hovoril, že parlament je zrkadlom pre národ. Hrubosť, nekultúrnosť, arogancia, neslušnosť sú lepkavé a žiaľ rýchlo sa udomácnia aj v bežnom živote. Najmä keď im „zelenú“ dáva prakticky každé rokovanie NR SR,” doplnil Farkašovský.

Ďalším problémom je podľa neho aj to, že politici si začali vyberať s kým chcú a s kým nechcú ísť do diskusie.

“Neschvaľujem, aby si politici vyberali s kým chcú a s kým nechcú ísť do diskusie. Voľba hostí je vo výlučnej kompetencii daného média a vedenia redakcie. To sa má snažiť, aby voľba hostí bola vyvážená a relevantná voči danej téme. Môže sa stať, že z rôznych dôvodov príde k zmene na jednej či druhej strane, ba dokonca môže prísť aj k zmene moderátora. Pravidlo prázdneho kresla sa uplatňuje v prípade ak už z objektívnych dôvodov napríklad krátko pred živým vysielaním nie je možné urobiť náhradu za hosťa iným hosťom,” dodal Farkašovský.

Komunikácia – v prípade Blaha versus RTVS zrejme zlyhala

Farkašovský, ktorý má mediálne skúsenosti uviedol, že vedenie redakcie, telerozhlasu a moderátorka nemôže nechať komunikáciu na vrátnikovi. Bez ohľadu na to, či ide o opozičného alebo koaličného poslanca.

“Podľa informácií išlo o vopred nahrávanú reláciu, kde nikoho netlačil čas a situácia sa dala vykomunikovať na úrovni a k spokojnosti oboch strán. Aj s upozornením pre stranu Smer, že takúto zmenu RTVS v ďalšom prípade ani pri Smer-e ani pri inej politickej strane už nebude akceptovať. To by bol adekvátny a korektný manažérsky postup. Určite by sa predišlo emóciám a ich nezmyselnému bičovaniu. A poslucháči by sa možno čo-to nové o téme stíhačiek aj dozvedeli. Takto bol spokojný iba dočasný, limitovaný a dôvery zbavený minister. A vznikla živná pôda pre zbytočnú agresivitu, ktorá tu nemá miesto a nikam nevedie,” doplnil Farkašovský.

Je nevídané, že RTVS nedá priestor opozičnému politikovi. Kde je zákon, ktorý upravuje postavenie RTVS?” reaguje Robert Fico, predseda strany SMER – SD

Na túto víkendovú situáciu reagoval aj predseda strany SMER- SD Robert Fico.

“Včera sa prednatáčala diskusná relácia sobotné dialógy, no zástupcovi strany SMER – SSD Ľubošovi Blahovi nebol umožnený ani len vstup do budovy rozhlasu a zúčastniť sa tejto diskusie, kde mal byť spoločne s odvolaným ministrom obrany Naďom. Keďže je absolútne zrejmé, že Naď stojí na strane vojnových štváčov a Ľ. Blaha na strane mieru, je nevídané, že RTVS nedá priestor opozičnému politikovi. Kde je zákon, ktorý upravuje postavenie RTVS?”, uviedol predseda strany SMER-SD Robert Fico.

Ľuboš Blaha považuje situáciu za mediálny ale aj politický škandál

Ľuboš Blaha považuje situáciu za mediálny, ale aj politický škandál. Neexistuje krajina v EÚ, kde si predstaviteľ vládnej koalície môže vyberať, kto z opozície s ním pôjde diskutovať. Naď sa evidentne debaty s Ľ. Blahom zľakol, no ešte väčšou hanbou je, že mu pri tom asistuje verejnoprávna RTVS. Pritom novozvolený riaditeľ Machaj po zvolení dával vyhlásenia, že nebudú hrať tú politickú hru, že si budú môcť vyberať, s kým pôjdu alebo nepôjdu do diskusných relácií. Hoci dodal, že Ľ. Blaha má zákaz vstupu do relácie O 5 minút 12, čo je ďalší škandál. „Toto, čo sa včera odohralo je jedna prachsprostá cenzúra. Dokonca verejnoprávna televízia klesla ešte pod úroveň komerčných televízií, ktoré takisto odmietajú pozývať mňa alebo Roberta Fica do televíznych diskusií,“ povedal Ľ. Blaha.
Pýta sa, ako je možné, že predstavitelia verejnoprávnej inštitúcie neumožnia opozícii, ktorá je prítomná v relácii, aby mohla vystúpiť vo verejnom priestore. Myslí si, že je nevyhnutné so situáciou niečo robiť, lebo pokiaľ bude platiť, že právo na názor má len strana, ktorá chce ďalšie predlžovanie vojny a eskaláciu konfliktu, ženieme sa do totality a vojnovej propagandy. Vyzval riaditeľa RTVS Machaja, aby pred voľbami, ktoré sa blížia zabezpečil, aby každý predstaviteľ opozície bude mať priestor v médiách.

Možno Vás bude zaujímať