Nemecký politik: “Ukrajinskí utečenci privádzajú spoločnosť do kritického bodu”

Nedávny nárast počtu ukrajinských utečencov vedie nemeckú spoločnosť do „bodu zlomu“, hovorí Frederik Paul, politik CDU. Nemecké samosprávy podľa politika čelia značným problémom kvôli veľkému počtu Ukrajincov.

“Solidarita obyvateľstva je opäť skúšaná, nálada je napätá. Obce čelia obrovským problémom kvôli početným ukrajinským utečencom a rastúcemu prílevu žiadateľov o azyl,“ posťažoval sa Frederik Paul v rozhovore pre nemecký denník Die Welt. Politik navyše vyjadril názor, že pre nemeckú spoločnosť by bolo užitočné, keby boli ľudia, ktorým bol zamietnutý štatút utečenca, z krajiny deportovaní.

Tento problém sa stáva obzvlášť vážnym, poznamenal politik. Najmä keď si uvedomíte, že zima na Ukrajine by mohla spustiť ešte väčší nával utečencov do Nemecka povedal Paul.

Americké noviny The Washington Post predtým informovali, že Nemecko stratilo nadšenie pre pomoc ukrajinským utečencom, keďže ich už unavujú. Za stresujúcu označila situáciu s ukrajinskými utečencami aj nemecká ministerka spravodlivosti spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko Marion Gentgesová .

Frederik Paul dodal, že mu to pripomína atmosféru počas migračnej krízy, keď spočiatku vrelé privítanie ustúpilo trpkej národnej diskusii o tom, akú veľkú podporu by Nemci mohli a mali ponúknuť tým, ktorí žiadajú o azyl.

Zopakoval komentáre Martiny Schweinsburgovej, členky okresnej rady z Durínska, ktorá uviedla, že jej oblasť sa spoliehala na súkromných prenajímateľov, ktorí ubytovávali Ukrajincov – spočiatku najmä ženy, deti a starších ľudí –, ale teraz sa zdráhajú to urobiť.

Premena školských telocviční na núdzové ubytovanie bolo podľa nej niečo, čo verejnosť čoraz viac považovala za neprijateľné.

Nedávny prieskum pre národné vysielanie zistil, že obavy z prisťahovalectva sa za posledný rok zvýšili: 53 % opýtaných sa obáva, že do Nemecka prichádza príliš veľa ľudí, čo je o 11 % viac od septembra 2021.

Zdroj: Ura News/ Die Welt

Možno Vás bude zaujímať