Nič neskrývame, o ničom sa nerozhodneme bez ľudí -uviedla srbská premiérka Brnabić. Hlava štátu sa prihovorí občanom Srbska dnes o 20:00 hod.

Nič sa neskrýva a bez našich ľudí sa o ničom nerozhodne, povedala včera premiérka Ana Brnabić pred dnešným zasadnutím vlády o tlakoch, ktorým čelia v súvislosti s Kosovom a Metohijou, na ktorom sa zúčastní prezident Aleksandar Vučić. Hlava štátu sa po tomto stretnutí prihovorí občanom Srbska dnes o 20:00 hod.

Aleksandar Vučić, srbský prezident

Po rozhovoroch s ministrami, ktorým srbský líder predstaví, o čom diskutoval na stretnutí s medzinárodnými sprostredkovateľmi z USA, EÚ, Francúzska, Nemecka a Talianska, po ktorom oznámil, že “Srbsko je pripravené pracovať na koncepcii a realizácii s jednou výhradou”, aj verejnosť očakáva odpovede na otázky:

Čo je obsiahnuté v nemecko-francúzskom pláne pre Kosovo a Metohiju, či sa spomína členstvo Kosova v Organizácii Spojených národov, podľa akej pozície sú vyhradení a či oficiálny vstup novej platformy do rokovaní medzi Belehradom a Prištinou znamená, že Bruselská dohoda ako základ dialógu už neplatí.

“Občania si budú môcť od srbského prezidenta opäť vypočuť rozhovory, ktoré viedol s medzinárodnými vyjednávačmi, a na zasadnutí vlády budeme spolu s prezidentom hovoriť aj o hospodárskom raste. O všetkom budeme s ľuďmi komunikovať otvorene a transparentne, budeme robiť všetky ťažké rozhodnutia s ľuďmi”, zdôraznila Brnabić.

“Atmosféra je mimoriadne vážna, máme pred sebou veľmi ťažké dni, ale vedeli sme, že to tak bude. Od druhej svetovej vojny neboli časy ťažšie, tlaky sú stále silnejšie a väčšie. V posledných rokoch sme urobili veľa pre to, aby sme pozdvihli Srbsko, aby sa stalo lídrom. Nesmieme ohroziť túto pozíciu, ale na druhej strane nesmieme ohroziť naše národné záujmy.

Poukázala tiež na reakciu opozície, že “Vučić je pripravený predať Kosovo”, a poukázala na to, že títo “ľudia začínajú od seba a od toho, ako oni pracovali.”

Minister zahraničných vecí Ivica Dačič včera povedal, že všetky útoky na Vučića v dňoch, keď by malo byť Srbsko jednotné, spôsobujú škodu iba samotnému štátu a napomáhajú nepriateľom.

“Toto je čas, keď všetky strany a politici musia preukázať zodpovednosť a plnú jednotu. Vučić, ako vždy, ukázal všetku veľkosť a silu a vyjadril svoj pevný zámer, aby Srbsko zostalo odhodlané pokračovať v dialógu, aby nebolo vopred odsúdené a napadnuté s cieľom odmietnuť účasť na hľadaní politického riešenia krízy v Kosove, a zároveň vyjadril pevný záväzok chrániť naše národné a štátne záujmy. Dačić uviedol, že je pokrytecké, keď útoky prichádzajú od tých strán z opozície, ktoré zohrali mimoriadne negatívnu úlohu, keď boli pri moci, čo viedlo k jednostranne vyhlásenej nezávislosti Kosova.

Líder Strany slobody a spravodlivosti Dragan Djilas uviedol, že očakáva, že dokument bude čoskoro k dispozícii občanom a malo by sa o ňom diskutovať v parlamente.

“Je nezodpovedné komentovať plán, ktorý som nevidel. Sú tu červené čiary, navrhli sme vytvoriť spoločný orgán, ktorý by pozostával z parlamentných strán, cirkvi, akadémie, univerzity, aby sme vytvorili dokument, pod ktorý sa nikdy nedostaneme. Ak sa v návrhu žiada Srbsko, aby nebolo proti členstvu Kosova v OSN, hovoríme “nie. Uznanie Kosova by bolo zločinom, ale je tiež zločinom popierať európsku budúcnosť,” povedal Djilas a dodal, že je presvedčený, že Srbsko by sa malo v otázke sankcií voči Rusku zosúladiť so zahraničnou politikou EÚ v prijateľnom rozsahu.

Djilas pre TV Prva povedal, že do konca tohto roka očakáva v Belehrade predčasné voľby, ale aj parlamentné a miestne.

Bývalý diplomat Zoran Milivojevič je presvedčený, že stretnutie prezidenta Vučića s medzinárodnými sprostredkovateľmi je pokračovaním tlakov, ktoré dosiahli akési vyvrcholenie:

“Tentoraz sa predstavitelia jasne vyjadrili, že chcú, aby sa otázka Kosova rýchlo vyriešila, že základom tohto riešenia by mal byť európsky plán, t. j. plán Scholz-Macron, a že západné centrá moci nebudú chápať stranu, ktorá by neprijala riešenie založené na tomto pláne. Pravdepodobne povedali, aké opatrenia by ovplyvnili Srbsko, ak by neprijalo riešenie z plánu.

Zdroj: Novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať