“Obdobie mieru v Európe sa skončilo. Česká republika musí byť dobre pripravená aj na extrémnu možnosť stať sa súčasťou ozbrojeného konfliktu,” povedal minister Lipavský.

Česká vláda 28. júna 2023 na návrh ministra zahraničných vecí schválila novú bezpečnostnú stratégiu reagujúcu podľa ich slov na zhoršené bezpečnostné prostredie a rozhodla aj o zaradení ďalších dvoch osôb na národný sankčný zoznam.

“Musíme reagovať na zhoršené bezpečnostné prostredie. Obdobie mieru v Európe sa skončilo. Česká republika musí byť dobre pripravená aj na extrémnu možnosť stať sa súčasťou ozbrojeného konfliktu,” povedal minister Lipavský.

Schválená bezpečnostná stratégia sa zameriava predovšetkým na hrozby a výzvy spojené s Ruskom a Čínou, kde podľa ich slov Rusko úmyselne koná proti politickej, ekonomickej a sociálnej stabilite v Českej republike a Čína spochybňuje medzinárodný poriadok. To má negatívne dôsledky aj pre euroatlantickú bezpečnosť, uvádza sa v dokumente.

Dokument tiež spomína aj to, že do bezpečnosti je potrebné investovať na všetkých úrovniach: od dostatočných výdavkov na obranu cez ostražitosť v obchodných vzťahoch alebo ostražitosť proti dezinformáciám až po bezpečnosť osobných počítačov. Zdôrazňuje tiež zásadný význam členstva v NATO a EÚ pre bezpečnosť. “Rusko a Čína majú spoločný záujem na oslabení vplyvu a jednoty demokratických krajín. Občan nie je len spotrebiteľom, ale aj spolutvorcom bezpečnosti. Je kľúčovou úlohou vlády pripraviť ho na túto úlohu,” zdôraznil šéf českej diplomacie.

Ďalším bodom včerajšieho zasadnutia vlády bolo rozhodnutie zaradiť Vladimíra Petroviča Jevtušenka a Felixa Vladimiroviča Jevtušenka na národný sankčný zoznam.

“Jevtušenko je popredný ruský podnikateľ, ktorý spolu so svojím synom poskytuje ruskej vláde významné zdroje príjmov. Samozrejme, navrhneme zaradenie týchto osôb na sankčný zoznam EÚ a stále pracujeme na ďalších menách,” povedal český minister zahraničných vecí. Tieto osoby navštívili Českú republiku podľa Lipavského viackrát.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *