Obyvatelia Česka si dnes a zajtra volia v prvom kole novú hlavu štátu.

 V Českej republike sa dnes poobede otvoria volebné miestnosti. Obyvatelia budú rozhodovať o tom, kto sa stane novou hlavou štátu, prípadne kto postúpi do druhého kola volieb o dva týždne, uvádza česká televízia ČT24. Volebné miestnosti sa otvoria dnes o 14.00 h a zatvoria o 22.00 h. Zajtra svoj hlas budú môcť odovzdať od 8.00 do 14.00 h.

Prví hlasujúci boli tí, ktorí sú v izolácii kvôli covidu. Tí hlasovali už v stredu.

O tom, kto sa stane novým českým prezidentom alebo prezidentkou, bude môcť rozhodnúť 8,3 milióna oprávnených voličov. Česi žijúci v zahraničí môžu svoj hlas odovzdať na českých zastupiteľských úradoch.

O post hlavy štátu v Česku zabojuje Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Tomáš Zima.

Posledné prieskumy favorizujú troch kandidátov: expremiéra a predsedu opozičnej strany ANO Andreja Babiša, bývalého predsedu vojenského výboru NATO generála Petra Pavla a bývalú rektorku Mendelovej univerzity v Brne Danušu Nerudovú.

V nedeľnej prezidentskej debate Českej televízie odstúpil predseda odborárov Josef Středula a verejne podporil Danušu Nerudovú. 

Výsledky prvého kola prezidentských volieb budú známe v sobotu popoludní. Ak žiaden kandidát nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu z celkového počtu platných hlasov, 27. a 28. januára sa uskutoční druhé kolo volieb.

Prvé kolo prezidentských volieb sprevádzajú aj miestne referendá. Najväčším mestom, kde sa referendum koná, je Kladno, občania môžu odpovedať na otázku, či chcú, aby sa zavreli všetky herne. V obciach v Liberecku a Plzeňsku sa zase hlasuje o možnej stavbe veterných elektrárni, uvádza ČT 24.

Možno Vás bude zaujímať