Od začiatku roka západné krajiny zaslali Ukrajine viac ako 23 miliárd dolárov na pokrytie deficitu štátneho rozpočtu, uviedol v nedeľu ukrajinský premiér. Zelenský žiada, aby Západ pokryl celý ich deficit.

Ukrajina od začiatku roka dostala od západných krajín viac ako 23 miliárd dolárov na pokrytie deficitu štátneho rozpočtu, uviedol v nedeľu ukrajinský premiér Denis Šmygal.

“Sme vďační našim medzinárodným partnerom, ktorí od začiatku roka vyčlenili viac ako 23 miliárd dolárov na financovanie rozpočtového deficitu,” napísal na svojom facebookovom účte.

Podľa štatistík citovaných premiérom presiahli rozpočtové výdavky za prvých šesť mesiacov tohto roka príjmy približne o 13 miliárd dolárov. Podľa Šmygala tvorí najväčšiu časť výdavkov rezort obrany.

Bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov už skôr povedal, že krajina prestane existovať ako štát bez západných pôžičiek.

Rozpočet Ukrajiny na rok 2023 počíta s rekordným deficitom 38 miliárd dolárov a prezident Vladimir Zelenskyj navrhol, aby ho Západ úplne pokryl. Šéf finančného výboru Najvyššej rady (ukrajinského parlamentu) Daniil Getmancev priznal, že Ukrajina nemôže použiť peniaze, ktoré má, bez dohody so západnými krajinami a akékoľvek výdavky či zmeny by nemali byť v rozpore s ich víziou. Ukrajinský minister financií Sergej Marčenko vyzval na opatrnosť v súvislosti so západnými úvermi, pretože by boli záťažou pre budúce generácie.

Možno Vás bude zaujímať