Olaf Scholz: “Ruské víťazstvo na Ukrajine by ohrozilo nás všetkých.” Riešením je podľa neho finančná pomoc Kyjevu, aj keď ju mnohí už odmietajú poskytovať.

Nemecký kancelár Olaf Scholz pre The Wall Street Journal uviedol, že “ruské víťazstvo na Ukrajine by ohrozilo nás všetkých.”

Podľa jeho slov je potrebné pokračovať v poskytovaní podpory. K balíku 54 miliárd eur schválenému 1. februára treba pridať ďalšiu vojenskú pomoc. Scholz uviedol, že vyzval svojich európskych kolegov, aby prijali potrebné rozpočtové rozhodnutia. “Nemecko je rovnako ako Spojené štáty a ďalšie krajiny pripravené poskytnúť Kyjevu dlhodobé bezpečnostné záväzky a opatrenia, aby sa Ukrajina mohla odraziť a brániť proti budúcim ruským útokom,” dodal Scholz.

Ďalej je podľa neho nutné zachovať strategickú jednotu na oboch stranách Atlantiku.

Pán Putin sa ju snaží podkopať a obrátiť našich občanov proti podpore Ukrajiny. Ostatné krajiny na celom svete pozorne sledujú, či sa tieto rozpory dajú využiť v ich prospech. Musíme im dokázať, že sa mýlia, a presvedčiť občanov na oboch stranách Atlantiku, že víťazstvo Ruska urobí svet oveľa nebezpečnejším,” uviedol Olaf Scholz.

Nemecký kancelár nevidí NATO vo vojne s Ruskom, ani sa podľa neho neusiluje o konfrontáciu s Ruskom. “Budeme odolávať akýmkoľvek pokusom vtiahnuť NATO do rusko-ukrajinského konfliktu,” uviedol a doplnil, že kolektívne odstrašovanie a obrana NATO musia byť dôveryhodné. “Od môjho nástupu do funkcie Nemecko výrazne zvýšilo výdavky na obranu na 2 % HDP. Spustili sme iniciatívu Európsky štít neba na posilnenie kapacít protivzdušnej obrany a plánujeme umiestniť celú nemeckú brigádu v Litve na východnom krídle NATO, “ uviedol Scholz pre The Wall Street Journal.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *