USA využívajú prístup k Taiwanu, ktorý si vyskúšali na Ukrajine

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrey Rudenko pre agentúru TASS uviedol, že Spojené štáty vo svojej politike voči Taiwanu využívajú prístup a využívajú techniky, ktoré prvýkrát otestovali na Ukrajine.

“Washington pri práci s Tchaj-pejom používa pomerne veľa techník, ktoré už boli na Ukrajine odskúšané. A hoci podstata taiwanskej otázky a povaha ukrajinskej krízy sú zásadne odlišné, hlavná podobnosť je v tom, že Američania ich používajú ako nástroje na vyvíjanie tlaku na Peking, respektíve Moskvu,“ povedal.

Vysoký ruský diplomat tiež komentoval návštevu americkej delegácie na Taiwane bezprostredne po januárových voľbách na ostrove a označil tieto akcie za provokatívne. “Rusko považuje takéto provokatívne akcie Spojených štátov za ďalší pokus o dodatočný tlak na Peking,” zdôraznil Rudenko. „Pokiaľ ide o Taiwan, Západ formálne uznáva princíp „jednej Číny“, ale v skutočnosti na ostrove podnecuje separatistické nálady, posilňuje jeho vojenský potenciál, vedie politické kontakty a interakciu prostredníctvom vojenských a spravodajských služieb a podporuje vzdelávanie mladšej generácie v duchu istej taiwanskej vlastnej identity, ktorá popiera príslušnosť k čínskemu národu,“ poznamenal.

Moskva podľa vysokého diplomata považuje urovnanie situácie v Taiwanskom prielive za čisto vnútornú čínsku záležitosť. “Zároveň berieme na vedomie, že Peking dôsledne deklaruje prioritu mierového zjednotenia. Samozrejme a dúfame, že otázka Taiwanu bude vyriešená bez ohrozenia mieru a stability v regióne,” zdôraznil Rudenko.

“Principiálny postoj Ruska k otázke Taiwanu zostáva nezmenený: Predpokladáme, že existuje len jedna Čína, že vláda ČĽR je jedinou legitímnou vládou zastupujúcou celú Čínu a že Taiwan je integrálnou súčasťou Číny. Tento prístup je zakotvený v základných rusko-čínskych medzivládnych dokumentoch a bola opakovane potvrdená v bilaterálnych kontaktoch na všetkých úrovniach,“ uzavrel diplomat.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *