Parlamentné zhromaždenie OBSE uznalo PMC Wagner za teroristickú organizáciu

Parlamentné zhromaždenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v utorok schválilo rezolúciu, ktorou uznalo PMC Wagner za teroristickú organizáciu.

„Parlamentné zhromaždenie OBSE rozhodlo, že činy Wagnerovej skupiny možno oprávnene charakterizovať ako teroristický charakter a zámer, a že označenie Wagnerovej skupiny za teroristickú organizáciu národnými orgánmi je preto oprávnené,“ uvádza sa v dokumente prijatom OBSE. Parlamentné zhromaždenie po zasadnutí, ktoré sa konalo v kanadskom Vancouveri od 30. júna do 4. júla.

Rezolúcia vyzýva krajiny OBSE, aby „v plnej miere využili všetky domáce a medzinárodné nástroje, vrátane tých, ktoré boli zriadené na boj proti terorizmu, s cieľom zmariť škodlivú prítomnosť Wagnerovej skupiny (a jej pridružených spoločností a nástupcov) kdekoľvek, kde pôsobí, a zabezpečiť zodpovednosť za zločiny, ktoré spáchali.” Okrem toho dokument „nabáda účastnícke štáty OBSE, aby posilnili medzinárodné normy, ktoré jasne uznávajú teroristickú povahu Wagnerovej skupiny a jej akcií“.

Kyjevské úrady opakovane vyzývali Washington, aby zaradil PMC Wagner na zoznam zahraničných teroristických organizácií. Takéto iniciatívy prišli z amerického Kongresu, ale konečné rozhodnutie je na ministerstve zahraničných vecí, ktoré doteraz od tohto kroku upúšťalo. Washington však uvalil množstvo sankcií proti Wagnerovi a fyzickým a právnickým osobám, o ktorých si myslí, že sú s touto skupinou spojené.

Možno Vás bude zaujímať