Patriarchovi Kirillovi zakázali vstup na územie Európskej únie

MOSKVA (16. november) – Patriarcha Ruskej pravoslávnej cirkvi označil rozhodnutie Európskej únie odoprieť mu vstup za bezprecedentné rozhodnutie a zhodnotil, že Západ nechce dialóg, pretože spravodlivosť je na strane Ruska.

Patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill povedal, že mu neumožnili vstup do Európskej únie, čo považuje za bezprecedentné rozhodnutie, informuje web Ruskej pravoslávnej cirkvi.

“Padlo bezprecedentné rozhodnutie nepustiť patriarchu Kirilla na územie Európskej únie. Nebolo tomu tak ani počas studenej vojny. Pýtam sa prečo? Ak majú pravdu a ja sa mýlim, zavolajte ma do televízie, príďte so mnou do dialógu, dokážte, že máte pravdu. Boja sa toho, pretože spravodlivosť je na našej strane, nie na ich strane. Majú veľmi slabé postavenie. Vo všeobecnosti je pozícia izolacionizmu vždy slabá. A my sme otvorení komunikácii s tými, ktorí nás milujú, aj s tými, ktorí nás nemilujú,” uviedol patriarcha Kirill, píše web RPC.

Ako povedal počas stretnutia s patriarchom Asýrskej cirkvi Východu Mar Avom III., počas studenej vojny panovala medzi USA a Sovietskym zväzom menšia dohoda ako teraz, ale kontakty neboli obmedzené ani sa neprerušili kresťanské väzby.

“Naše delegácie prichádzali do USA, prichádzali k nám Američania, diskutovali sme o teologických aj politických témach. Dnes je obraz úplne iný,” povedal patriarcha. Hlava ruskej pravoslávnej cirkvi dodala, že Západ sa snaží obmedziť kontakty Ruskej pravoslávnej cirkvi so západnými partnermi.

“Vyvíja sa značné úsilie na obmedzenie dialógu našej cirkvi so západnými cirkvami,” povedal patriarcha Kirill.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v júni, keď vstúpil do platnosti šiesty balík protiruských sankcií EÚ uviedol, že patriarcha Kirill bol na poslednú chvíľu vyškrtnutý zo zoznamu osôb, ktorým bol zakázaný vstup do Únie.


Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *