Pchjongjang obvinený z posielania balónov s odpadom do Južnej Kórey

Juhokórejská armáda objavila približne 90 balónov s odpadom a odpadkami, ktoré boli údajne vypustené zo Severnej Kórey, uviedla agentúra Yonhap s odvolaním sa na svoje zdroje.

Táto fotografia, ktorú poskytol čitateľ agentúre Yonhap 29. mája 2024, ukazuje balón, o ktorom sa predpokladá, že ho poslala Severná Kórea cez medzikórejskú hranicu, objavený v juhokórejskom pohraničnom meste Paju, 37 kilometrov severne od Soulu.

29. mája juhokórejská armáda oznámila, že prijíma opatrenia po tom, čo v pohraničných oblastiach objavila predmety, o ktorých sa pôvodne domnievala, že ide o propagandistické letáky. Armáda odporučila miestnym obyvateľom, aby sa k týmto predmetom nepribližovali a nahlásili ich úradom a polícii.

Tlačová agentúra pritom informovala o nepríjemnom zápachu vychádzajúcom z nákladu, ktorý balóny niesli, a predpokladá sa, že vrecia môžu obsahovať odpad.

26. mája námestník severokórejského ministra obrany Kim Kang Il uviedol, že KĽDR prijme odvetné opatrenia v reakcii na juhokórejských aktivistov, ktorí šíria protivládne letáky. “Kopy odpadového papiera a špiny budú čoskoro roztrúsené po pohraničných oblastiach a vnútrozemí [Južnej Kórey] a priamo sa vyskúša, koľko úsilia si vyžiada ich odstránenie,” povedal Kim podľa KCNA.

Do stredajšieho rána miestneho času juhokórejská strana objavila 90 balónov, pričom niektoré z nich sa stále vznášali vo vzduchu.

Prebehlíci, ktorí sa zmenili na aktivistov, už roky posielajú do Severnej Kórey balóny s propagandistickými materiálmi.

Dňa 10. mája okrem letákov vypustili aj USB kľúče s hudobnými videoklipmi K-Pop. 

Možno Vás bude zaujímať