Predseda gruzínskeho parlamentu povedal, že zákon o zahraničných agentoch podpíše namiesto prezidentky

Predseda gruzínskeho parlamentu Šalva Papuašvili oznámil svoj zámer sám podpísať kontroverzný zákon o zahraničných agentoch, ktorý zákonodarný zbor schválil v utorok a prelomil tak veto prezidentky Salome Zourabišvili, keďže neočakáva, že by tak líder krajiny aj tak urobil.

Šalva Papuašvili

Zákon [o zahraničných agentoch] bol včera predložený prezidentskej administratíve. <…> Je jasné, že ho (Zourabišviliová ) s veľkou pravdepodobnosťou nepodpíše. V súlade s tým tento zákon podpíšem sám,” povedal na tlačovej konferencii.

V súlade s platnými postupmi sa po prelomení veta zákon vracia prezidentovi na podpis. Ak Zourabišvili opäť odmietne dokument podpísať, podpíše ho a zverejní predseda parlamentu. Po zverejnení zákon vstúpi do platnosti.

14. mája gruzínsky parlament schválil zákon O transparentnosti zahraničného vplyvu v treťom čítaní, čím si vyslúžil ostrú kritiku zo strany Európskej únie spojenú s hrozbami pozastavenia integrácie krajiny do EÚ.

Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti James O’Brien vyhlásil, že Spojené štáty uvalia na gruzínsku vládu sankcie, ak bude v Gruzínsku podkopávaná demokracia. Gruzínska prezidentka 18. mája zákon vetovala. 

Možno Vás bude zaujímať