Poľsko vytvorí nárazníkovú zónu na hranici s Bieloruskom, povedal premiér

Poľské úrady môžu na hranici s Bieloruskom zriadiť 200-metrovú nárazníkovú zónu, pričom rozhodnutie by mohlo padnúť začiatkom budúceho mesiaca, povedal poľský premiér Donald Tusk na stretnutí s pohraničníkmi a armádou v pohraničnej zóne.

Donald Tusk

Dnes (29. mája – pozn. red.) nám vaši kolegovia vojaci odporučili, aby sme na hranici s Bieloruskom čo najskôr obnovili 200-metrovú nárazníkovú zónu, ak to bude potrebné,” povedal poľský premiér na tlačovej konferencii, ktorú vysielala televízia TVP Info.

Spolu s ministrom národnej obrany, ministrom vnútra a celým kabinetom prijmeme toto rozhodnutie začiatkom budúceho týždňa.”

Tusk tiež oznámil opatrenia na aktívnejšie zapojenie polície a špeciálnej techniky na pomoc pohraničnej službe krajiny.

Šéf poľskej obrany Wladislaw Kosiniak-Kamysz, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí, informoval o nasadení väčšieho počtu vojakov na hranici s Bieloruskom.

V utorok Tusk prezradil, že na poľskú hranicu s Bieloruskom bola vyslaná posila, ktorá má reagovať na rastúci počet útokov nelegálnych migrantov. Dňa 28. mája bol dobodaný poľský vojak, keď sa snažil zastaviť migranta pri nelegálnom prekročení hranice. Celkovo poľská pohraničná stráž tento rok chytila viac ako 13 000 ľudí, ktorí sa pokúšali nelegálne prekročiť hranicu z Bieloruska. 

Možno Vás bude zaujímať