Pellegrini: Ak HLAS uspeje vo voľbách, navrhne umožniť predčasné voľby aj referendom

Ak HLAS uspeje vo voľbách a bude relevantnou súčasťou budúcej vlády, bude iniciovať zmenu ústavy tak, aby občania mohli skrátiť volebné obdobie parlamentu referendom, uvádza sa vo vyhlásení strany HLAS.

„Ak občan moc dáva, má ju právo aj brať. Toto je presvedčenie HLASu, nie však koaličnému valcu, ktorý si dnes schválil zmenu ústavy bez možnosti referenda o predčasných voľbách. Toto právo ľuďom jednoznačne patrí, a preto sa ho v budúcnosti pokúsime presadiť aj do ústavy,” uviedol líder HLASu Peter Pellegrini.

Ako pozitívum vníma HLAS, že sa podarilo zmenou ústavy aspoň nejakým spôsobom skrátiť volebné obdobie parlamentu. „Vyše roka a pol trvalo Igorovi Matovičovi, Borisovi Kollárovi a Richardovi Sulíkovi splnenie svojho verejného sľubu, že zmenia ústavu po výroku Ústavného súdu. Potrebovali na to pád ich vlády a výzvu 1,2 milióna občanov v referende. Veľmi ma však mrzí, že nevypočuli aj ich jasné želanie, aby mohli sami rozhodovať o konci vlády, ktorá sa spreneverila záujmom Slovenska a službe ľuďom. Je to zásadné zlyhanie vládnych strán, je to ďalšie obmedzenie slovenskej demokracie a HLAS spraví všetko preto, aby ho čím skôr napravil,” dodal Peter Pellegrini.

Možno Vás bude zaujímať