Peter Petkovič: “Nachádzame sa v najťažšej situácii doteraz! Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili konfliktu a vojne.”

Petar Petković, riaditeľ Úradu pre Kosovo a Metohiju, povedal, že dnes sme v doteraz najťažšej situácii, a to všetko po dnešnom zatknutí Srba v Kosove a Metohiji.

“Srbsko urobí všetko, čo je v jeho silách, aby sa vyhlo konfliktu a vojne. Zatiaľ sme v najťažšej situácii. Srbský prezident Aleksandar Vučić už hovoril s Miroslavom Lajčákom a niekoľkými medzinárodnými predstaviteľmi, aby zastavili Kurtiho <kosovského premiéra>”, povedal Petković.

Pripomeňme si, že trénera kickboxerského klubu z Kosovskej Mitrovice Miluna Milenkovića dnes zatkla takzvaná kosovská polícia. Milenkovića zatkli neďaleko technickej školy.

Podľa našich informácií bol Milenković zatknutý, keď bol so svojimi dcérami v kaderníctve. Jednotky z ROSU prišli k zatknutiu ozbrojení po zuby, boli pripravení strieľať a na všetkých použili slzotvorný plyn, hovorí zdroj pre TV Pink. Počas zatýkania okrem Milenkovića boli v zameriavači aj náhodní okoloidúci.

V Kosovskej Mitrovici sa po zatknutí srba rozozvučali sirény a niekoľko stoviek občanov sa zhromaždilo v uliciach Severnej Mitrovice. Ich počet z minúty na minútu rastie.

Pri tejto príležitosti riaditeľ Úradu pre Kosovo a Metohiju Petar Petković na tlačovej konferencii srbskej vlády povedal, že Albin Kurti <kosovský premiér> svojimi dnešnými krokmi ukázal, že sa zaujíma o vojnu. Na jeho príkaz bol Milun Milenković zatknutý, pretože je prominentným bojovníkom za srbské národné záujmy a práva Srbov.

V Zvečane dnes, tesne pred akciou špeciálnych jednotiek kosovskej polície v Severnej Mitrovici, sa konal protest za nedávne zatknutie Dušana Obrenovića a Radoša Petrovića a zhromaždení občania požadovali ich prepustenie.

Vyzývame KFOR, aby urýchlene reagoval a zasiahol a stiahol policajné sily ROSU zo severu Kosova a Metohije”, povedal Petković.

“ROSU zadržiava občanov so zbraňami. Hanba Kurtiho polícii,” dodal Petković a ukázal fotografie.

“Milun nie je zločinec, ale prominentný športovec, ktorý získal medaily. Je tiež trénerom klubu kickboxu, kde trénuje veľa detí. Namiesto toho, aby Kurti stiahol okupantov zo severu Kosova a Metohije a posunul sa smerom k deeskalácii, ktorú požaduje od celého medzinárodného spoločenstva, privádza nové sily kosovskej polície. Vysvetlite mi, ako môžeme ísť smerom k deeskalácii?”pýtal sa novinárov Petković.

“Belehrad a Srbsko urobia všetko, čo je v ich silách, aby zachovali mier, ale musím povedať, že sme zatiaľ v najťažšej situácii. Prezident Vučić počas dňa niekoľkokrát hovoril s Lajčákom, ale aj s ďalšími zahraničnými predstaviteľmi”, povedal Petković.

“Vyzývame KFOR, aby urýchlene zasiahol, odstránil policajné sily ROSU zo severu Kosova a Metohije a okupantov, ktorí útočia na srbský ľud. Pokiaľ budú prítomní na severe, nebude mier pre srbský ľud,” povedal Petković.

“Kurti chce vyprovokovať konflikt a vojnu všetkými spôsobmi. Urobíme všetko, ako predtým, aby sme zachovali mier, ale nikto nevie, čo je v Kurtiho hlave. Namiesto toho, aby prepustil predtým zadržiavaných Srbov, zatkne ďalšieho Srba. Teraz privádza nové sily, nové obrnené vozidlá, nových policajtov ROSU,” povedal Petković.

Na otázku, či má podporu Quinty, Petkovič odpovedal:

“Dnes, na tlačovej konferencii Kurtiho, sme nevideli žiadny plán na deeskaláciu alebo plán, ktorý poslal Quinte. Zatknutie Miluna a držanie ľudí v hľadáčiku nie je plánom na deeskaláciu. Dnes ráno začal provokácie, keď poslal svojho takzvaného ministra, aby vstúpil do obce Leposavić. To je to, čo KFOR odsúdil”, povedal Petkovič.

“Zajtra príde do Belehradu veliteľ jednotiek KFOR, s ktorým budú hovoriť prezident Vučić a generál Mojsilović,” povedal Petković.

Podľa “Novosti” je v Kosovskej Mitrovici zakázané prechádzať cez most v Bosniackej Mahale, kde sa prechádza z južnej časti tohto mesta na sever.

Na križovatke v Bosniackej Mahale, kde vstúpite do severnej časti mesta do južnej časti mesta, sú Kurtiho policajti a obrnené vozidlo.

Ako je vidieť na fotografiách, polícia zabezpečuje túto časť mesta. Je to len ďalšie porušenie základných ľudských práv a slobôd Srbov v tejto časti srbskej provincie a srbi sú každodenne vystavení Kurtiho prenasledovaniu.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *