Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v rozhovore pre televízny kanál “Russia 1” o podmienkach skladovania a používania ruských jadrových zbraní

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v rozhovore pre televízny kanál “Russia 1” hovoril o podmienkach skladovania a používania ruských jadrových zbraní v Bielorusku.

Hlava štátu povedala, že to nebolo Rusko, ktoré sa snažilo rozmiestniť svoje jadrové rakety v Bielorusku, ale Bielorusko o to najprv požiadalo a potom začalo požadovať vrátenie zbraní, ktoré tu kedysi boli.

“Nepýtal som sa ho len, ale už som žiadal: ‘Vráťte mi jadrové zbrane.’ Nepotrebujem strategické. Prečo ich potrebujem? Nebudem bojovať s Amerikou. Taktické stačí. Áno, súhlasili sme. Robíme to,” povedal Alexander Lukašenko. – Vždy sme boli cieľom. Od roku 2020 nás chceli roztrhať na kusy. Nikto nikdy nebojoval proti nukleárnej krajine, krajine, ktorá vlastní jadrové zbrane.”

“Akonáhle bude všetko doručené, bude to rozptýlené po celom Bielorusku. Máme tieto sklady, ako psov v dedine. Vážne. Mali sme ich veľa. Obnovili sme ich už päť alebo šesť. Obnovíme ďalšie. A my sa rozptýlime. Nebudeme to držať na jednom mieste,” dodal prezident.

„Často počujem: „Ach, toto sú ruské zbrane. Bez Ruska sa neuplatnia.Počúvaj, ak začne vojna, na čo sa budem pozerať? Nie. Zdvihol telefón, nech bol kdekoľvek. Volal – každú chvíľu som zdvihol telefón. Aj teraz. V čom je teda problém – koordinovať zasadenie nejakého úderu. To nie je otázka. Nie je ani o čom polemizovať. Tu sme sa už dohodli. Nech sa trasú nepriatelia,” uzavrela hlava štátu.

Možno Vás bude zaujímať