Politico: Prijatie dočasného vládneho financovania v Spojených štátoch zníži pomoc Kyjevu

WASHINGTON (4. december) – Možné prijatie iniciatívy americkými zákonodarcami na dočasné financovanie vlády na celý aktuálny fiškálny rok (ktorý sa v krajine začal 1. októbra) povedie k možnému zastaveniu vojenskej pomoci Ukrajine a nákupu strategického bombardéra novej generácie B-21 Raider schopného niesť jadrové zbrane. Informovali o tom noviny Politico s odvolaním sa na zdroje z ministerstva obrany USA.

Začiatkom októbra americký prezident Joe Biden podpísal zákon schválený Kongresom o pokračovaní financovania vlády USA do 16. decembra vrátane ďalších 12,4 miliardy dolárov na podporu Ukrajiny. Pred týmto termínom musia americkí zákonodarcovia schváliť rozpočet na obranu na tento rok. Očakáva sa však, že na krátke obdobie opäť predĺžia financovanie vlády, aby republikáni a demokrati mali čas na diskusiu o rozpočte, poznamenávajú noviny.

Kongres by zároveň mohol schváliť iniciatívu na dočasné financovanie vlády na celý súčasný fiškálny rok, ak sa členovia oboch strán nedohodnú na rozpočtových prostriedkoch. Tento týždeň predsedníčka snemovne Nancy Pelosi pripustila túto možnosť a nazvala ju “poslednou možnosťou”. Vedúci predstavitelia oboch strán uviedli, že tento rok majú v úmysle dokončiť plnohodnotný návrh rozpočtu, aby sa táto otázka neodkladala na ďalšiu. Je to spôsobené tým, že od 3. januára začne svoju prácu nová zostava Kongresu, ktorého kontrola pôjde republikánom.

Ak zákonodarcovia schvália iniciatívu na dočasné financovanie na jeden rok, Pentagon stratí 29 miliárd dolárov – alebo 3,7% – v porovnaní s Bidenovou žiadosťou o rozpočet na fiškálny rok 2023. Americký minister obrany Lloyd Austin predtým poslal členom Kongresu list, v ktorom ich požiadal, aby čo najskôr prijali úplný rozpočet. Pentagon musel v posledných rokoch fungovať v rámci iniciatívy krátkodobého dočasného financovania a ministerstvo podávalo takéto žiadosti každý rok. Politico však zdôrazňuje, že tento rok je situácia iná. Ministerstvo obrany nikdy nečelilo dočasnému financovaniu, ktoré sa poskytuje na celý rok. “Je pre mňa ťažké uveriť, že [takéto financovanie] bude pre nás možné. Je to veľká hrozba, veľká hrozba,” uviedol v rozhovore pre publikáciu námestník ministra obrany Michael McCord, ktorý je zodpovedný za finančné záležitosti ministerstva. Iné zdroje novinám povedali, že takáto situácia by bola pre Pentagon krízou.

Škrty vo financovaní

V tomto prípade sa podľa politico financovanie modernizácie jadrovej triády zníži o 5 miliárd dolárov, nákupy najnovšieho bombardéra B-21 Raider, ktorý bol predstavený 2. decembra, budú zastavené. Okrem toho sa v článku uvádza, že výstavba troch najnovších jadrových ponoriek s balistickými raketami typu Columbia, ako aj novej lietadlovej lode Enterprise bude pozastavená. Oneskorí sa aj uvedenie ďalších ponoriek do prevádzky. Táto iniciatíva povedie aj k zastaveniu vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá prechádza Pentagónom, vrátane prepravy munície. Podľa McCorda na jar ministerstvu obrany dôjdu peniaze, ktoré predtým vyčlenil Kongres na podporu Kyjeva. “Ak sa im [ozbrojeným silám Ukrajiny] minie munícia, budú v ťažkej situácii,” povedal námestník ministra. V publikácii sa vysvetľuje, že možná iniciatíva zakáže oddeleniu uzatvárať nové viacročné zmluvy. Vojenský personál tiež nebude dostávať vyššie platy, bude existovať riziko prepustenia civilistov.

Zdroj: Politico

Možno Vás bude zaujímať