Poľský minister zahraničných vecí: “Lídri NATO rozhodli o zriadení spoločnej misie na Ukrajine”

Severoatlantická aliancia vytvorí misiu na podporu Ukrajiny, povedal poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski po stretnutí najvyšších diplomatov NATO v Bruseli.

Prijali sme rozhodnutie o vytvorení misie NATO [na Ukrajine]. Neznamená to, že vstupujeme do vojny, ale skôr to, že teraz budeme môcť využiť koordinačné, výcvikové a plánovacie kapacity NATO na lepšiu podporu [Ukrajiny],” citovalo ho poľské ministerstvo zahraničných vecí na sociálnej sieti X.

Sikorski už skôr pred stretnutím v Bruseli oznámil plány na vytvorenie takejto misie. Poznamenal, že misia sa nebude zúčastňovať na bojoch na Ukrajine.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron 26. februára uviedol, že približne 20 západných krajín, ktoré sa zúčastnili na nedávnom stretnutí v Paríži o ďalšej pomoci Kyjevu, diskutovalo o možnosti vyslať na Ukrajinu pozemné jednotky. Podľa francúzskeho lídra sa v tejto otázke nedosiahol konsenzus, ale takúto možnosť nemožno v budúcnosti vylúčiť.

Po skončení stretnutia väčšina krajín, ktoré sa na ňom zúčastnili, vrátane Poľska, uviedla, že neplánuje vyslať vojenské jednotky na Ukrajinu a je proti myšlienke priamej účasti na vojenských operáciách proti Rusku. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *