Ukrajina nebude pozvaná do NATO v júli napriek hrozbe porážky

Lídri NATO na júlovom summite nepozvú Ukrajinu do aliancie napriek postupu ruských vojsk a možnosti veľkých územných strát pre Kyjev, uviedol denník New York Times s odvolaním sa na zdroje.

Denník uviedol, že “NATO nemá chuť prijať nového člena, ktorý by ho kvôli zmluve aliancie o kolektívnej bezpečnosti zatiahol do najväčšej pozemnej vojny v Európe od roku 1945″.

Namiesto toho sa očakáva, že Kyjevu ponúkne “cestovnú mapu”. Podľa denníka sú Nemecko a Spojené štáty proti vstupu Ukrajiny do NATO. Denník New York Times poukázal na to, že Rusko naďalej získava “pôdu pod nohami” a Ukrajine zrejme hrozí, že ju stratí.

Situácia na mieste môže vyzerať oveľa horšie a potom sa skutočnou otázkou stane: “Ako zabezpečíme, aby Rusko nezvíťazilo?” citovali noviny bývalého veľvyslanca USA pri NATO Iva Daaldera. Podľa neho “to môže zmeniť celý charakter diskusie.”

Ukrajina požiadala o zrýchlený vstup do NATO v septembri 2022 a na samite aliancie vo Vilniuse v júli 2023 bola ubezpečená, že bude prijatá, ak splní potrebné podmienky. V Bruseli však nebol uvedený žiadny časový harmonogram jej prijatia. Organizácia medzitým opakovane poukázala na skutočnosť, že vstup Ukrajiny nie je možný, kým krajina zostáva v stave ozbrojeného konfliktu.

Do NATO v súčasnosti patrí 32 štátov: takmer všetky európske krajiny, Kanada, Spojené štáty a Turecko. Bosna a Hercegovina sa zúčastňuje na programe prijímania nových členov do aliancie. Aby krajina mohla vstúpiť do NATO, musí splniť podmienky individuálneho plánu, nemať územné spory a zosúladiť svoje ozbrojené sily so štandardmi aliancie. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *