Postoj Moskvy k ukrajinskej mierovej konferencii vo Švajčiarsku: ” Táto pseudomierová konferencia je zbytočná”

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Galuzin vysvetlil tureckému veľvyslancovi v Rusku Tanju Bilgicovi postoj Moskvy k možným spôsobom mierového urovnania situácie na Ukrajine, pričom zdôraznil zbytočnosť nadchádzajúcej konferencie o Ukrajine vo Švajčiarsku, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Ruský prístup k možným spôsobom mierového urovnania ukrajinskej krízy bol veľvyslancovi vysvetlený,” uviedlo ministerstvo.

Ruská strana najmä zdôraznila, že je “kontraproduktívne a márne usporiadať 15. – 16. júna vo Švajčiarsku pseudomierovú konferenciu založenú na neprijateľnej a ultimátnej ‘Zelenského formule’, ktorá zdôrazňuje deštruktívnu úlohu Západu pri eskalácii situácie okolo Ukrajiny,” uviedlo ministerstvo.

Švajčiarsko plánuje 15. – 16. júna usporiadať v letovisku Burgenstock konferenciu o Ukrajine. Švajčiarske federálne ministerstvo zahraničných vecí predtým uviedlo, že Bern pozval na konferenciu o Ukrajine viac ako 160 delegácií vrátane delegácií krajín G7, G20 a BRICS.

Podľa švajčiarskych predstaviteľov Rusko pozvané nebolo.

Zelenskij, ktorý v polovici novembra 2022 vystúpil na samite G20 prostredníctvom videolinky, predstavil svoj tzv. desaťbodový mierový plán, ktorý nezohľadňuje pozíciu Moskvy. Vyzýva najmä na stiahnutie ruských síl k hraniciam z roku 1991 a vrátenie kontroly nad “výlučnou hospodárskou zónou” v Čiernom a Azovskom mori. 

Zdroj: TV OTV

Možno Vás bude zaujímať