Ukrajina schválila prijatie francúzskych inštruktorov do vojenských výcvikových centier

Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Stanislavovych Syrskyi podpísal dokumenty, ktoré umožnia francúzskym inštruktorom navštíviť výcvikové strediská.

Vítam iniciatívu Francúzska vyslať na Ukrajinu inštruktorov na výcvik ukrajinských vojakov. Už som podpísal dokumenty, ktoré umožnia prvým francúzskym inštruktorom čoskoro navštíviť naše výcvikové strediská a oboznámiť sa s ich infraštruktúrou a personálom,” napísal na svojom kanáli Telegram po online rokovaní s francúzskym ministrom ozbrojených síl Sebastienom Lecornuom.

Na rokovaniach sa zúčastnil aj ukrajinský minister obrany Rustem Umerov.

Oleksandr Syrskyi vyjadril nádej, že k iniciatíve Paríža sa pridajú aj ďalší západní partneri Kyjeva. Francúzsky prezident Emmanuel Macron predtým nevylúčil možnosť vyslania pozemných jednotiek západných krajín do zóny špeciálnej vojenskej operácie.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj túto myšlienku podporil a priznal, že nemôže verejne požiadať západných partnerov o vyslanie vojsk do krajiny, ale bol by rád, keby tak urobili, a nikdy by to neodmietol.

Šéf ruskej služby zahraničnej rozviedky Sergej Nariškin uviedol, že podľa moskovských zdrojov by tento kontingent mohol dosiahnuť 2 000 mužov. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že na Ukrajine už pôsobia francúzski inštruktori spolu s ďalšími predstaviteľmi vojenských a špeciálnych služieb európskych krajín.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že objavenie sa zahraničných vojenských kontingentov na Ukrajine by malo mimoriadne negatívne dôsledky vrátane nenapraviteľných. 

Zdroj: TV OTV

Možno Vás bude zaujímať