“Priatelia alebo nepriatelia? ” – Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí komentovalo súčasný stav vzťahov medzi Bieloruskom a západnými krajinami

Námestník bieloruského ministra zahraničných vecí Jurij Ambrazevič hovoril na bieloruskom televíznom kanáli STV o aktuálnej fáze vzťahov medzi Bieloruskom a západnými krajinami.

“Súčasná fáza našich vzťahov s našimi susedmi v Európskej únii, vo všeobecnosti s krajinami Západu, Washingtonom, je na najnižšej úrovni, odkedy sme získali nezávislosť.

Z našej strany, dovoľte mi zdôrazniť, nikdy sme neurobili nič, čo by spôsobilo škody, či už u našich susedov, alebo vo vzdialenejších krajinách. Ako členovia medzinárodného spoločenstva s rovnakými právami zostávame otvorení akémukoľvek dialógu, ako vzájomne sa rešpektujúci, predovšetkým ako rovnakí,“ povedal v STV námestník bieloruského ministra zahraničných vecí Jurij Ambrazevič.

Neustále sprostredkúvame tie isté informácie diplomatickými kanálmi, ktoré nám zostali v oblasti komunikácie a s Bruselom a s Washingtonom ich nie je veľa, ale v krajinách Európskej únie, v susedných krajinách a za oceánom sú politici a štátnici, ktorí chápu dôležitosť Bieloruska ako celku ako regionálneho hráča,ako štát pre európsku bezpečnosť, pre globálnu bezpečnosť,“ povedal Jurij Ambrazevič.

Existujú aj lojálne západné krajiny, na ktorých podporu môže Bielorusko počítať. “V prvom rade, samozrejme, prichádzajú do úvahy naše vzťahy s Maďarskom, kde sa evidentne rozvinulo jasné pochopenie záujmov oboch krajín. So Srbskom na Západe udržiavame normálne pracovné vzťahy,” dodal námestník ministra.

Podľa Jurija Ambrazeviča existujú predpoklady na postupný odchod z tejto krízy. “Situácia v západných krajinách opäť nie je statická. Obrat ich elity je dosť rýchly a niekedy chaotický. Vôbec nie je pravda, že súčasné úrady v tých istých susedných krajinách si zachovajú svoje pozície, v tom istom Poľsku, ale aj to, že je to v poriadku,” povedal.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *